doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu Blog

Lipödem Hakkında 10 Gerçek

Lipödem Hakkında 10 Gerçek

Bu makalede lipödem nedir? ve lipödem nasıl anlaşılır? diye merak ederek bilgi arayanlara yardım etmeye çalıştık.

Aynı zamanda “painful fat syndrome” veya “ağrılı yağ sendromu” olarak tanımlanan bu hastalık, genellikle bacaklarda, kalçalarda, kalçalarda, basenlerde veya uyluklarda yoğunlaşan ve bazı kadınların kol bölgesinde de görülen anormal bir yağ hücresi birikimidir.

Özellikle belden aşağı kısımda yoğunlaşan, düzenli egzersiz ve diyete rağmen erimeyen orantısız yağlanma ile karakterizedir.

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu bu makalede yaşam kalitenizi iyileştirmek için mümkünse lipödemde erken müdahale veya erken tedavi almanıza yardımcı olabilmek için bu ilerleyici hastalık hakkında bilgi sahibi olmanızı hedefliyor.

Lipödem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Lipödem Aşırı Kilo Almakla İlgili Değildir

Yukarıda belirtildiği gibi, Lipödem kadınlar için kronik bir durumdur. Erkeklerde de görülebilmesine karşın Lipödem daha çok kadınları etkiler. Lipödem bazen aşırı kilolu veya obez kadınlarla ilişkilendirilebilirken, kilo bu durumda tek faktör değildir. Aslında fazla kilolu olmayan ve sağlıklı bir yaşam tarzı olan birçok kadın yine de Lipödem'e yakalanabilir. Lipödem her vücut tipinde ve boyutta kadınlarda görülmüştür. Zayıf olan kadınlarda bile görülmüştür, bu nedenle lipödemin yalnızca aşırı kilolu veya obez kadınları etkilediği doğru değildir.

Lipödem Hastalığında Sorun Su Çeken Yağ Hücreleridir

Lipödem, belirli bir bölgeyi seçen anormal yağ hücreleri ile alakalıdır. "Ödem ile yağ" olarak tanımlayabileceğimiz, çok miktarda sıvının eşlik ettiği anormal yağ hücreleri olarak tanımlanabilir. Bu nedenle Lipödem rahatsızlığı olan kadınların vücutlarında aşırı ödem ve anormal yapıdaki yağ hücreleri vardır. Lipödem genellikle yanlış tanı alır, çünkü sağlıksız bir beslenme tarzı veya kilo sorunu eklenince bu anormal yağ birikiminden sorumlu olarak aşırı kilolar suçlanır. Ancak lipödem bundan daha fazlasıdır.

Lipödem Bir Hastalıktır, Bir Tercih Değildir

Lipödem hastalığından muzdarip kadınlar genellikle diyetine dikkat etmeyip, az egzersiz yapmak ile suçlanırlar. Çevrelerinde daha fazla yemek yiyen ve egzersiz yapmamasına rağmen kilo almayan kadınlar ile kıyaslayınca “bu bir kader” diye düşünürler. Aslında Lipödem bir hastalıktır. Lipödem hastası bir kadın ne kadar egzersiz yaparsa yapsın veya sağlıklı yemeye çalışırsa çalışsın yağ hücreleri yanıt vermez, bu nedenle beden boyutunda artış ve orantısızlık kaçınılmazdır (Elbette bu tanıyı alıp tedaviye başlayana kadar).

Lipödem Her İki Bacağı da Tutar

Lipödem hakkında unutulmaması gereken bir konu her iki bacağı da simetrik olarak etkiler. Belden aşağı kısımda anormal yağ ve ödem birikimi simetriktir, bu nedenle lipödemi olanlar aynı sorunu her iki kalçada, her iki baldırda, her iki kolda vs. yaşar.

Lipödem Genetik Bir Durumdur

Lipödem ile ilgili çeşitli araştırmalar, bunun genetik bir bozukluk olduğunu göstermiştir. Bir kadının soyu, eğer Lipödemden muzdaripse yani annesinde veya büyükannelerinde mevcut ise kendisi de risk altındadır. Erkekler de taşıyıcı olabilir, bu nedenle babalar kızlarına Lipödem hastalığını miras bırakabilir.

Hormonlar, Lipödem Başlangıcında Etkilidir

Hormonlar Lipödem başlangıcında etkili bir itici güç olduğu bilinmektedir. Bu hastalığı genetik miras olarak taşıyan kadınlarda, genellikle ergenlik döneminde, hamilelikten sonra veya menopoz döneminde hastalığın başlangıç yaptığı görülmüştür. Bu nedenle hormonal değişimler lipödem hastalığının alevlenmesine neden olabilir. Hormonlarda ani artışa neden olan yoğun stres dönemleri veya travmatik bir olay yaşayan kadınlarda Lipödem başlangıcı görülmüştür.

Lipödem İlerleyici Bir Hastalıktır

Lipödem ilerleyici bir hastalıktır. İlerlemesi genellikle yavaştır, ancak zamanla tedavi edilmezse hareket kısıtlılığı ve ağrı gibi semptomlarda artış görülebilir. Lipödem hızla 4. Evreye ilerleyebilir ve daha sonra Lenfödem'e (Lipo-lenfödeme) dönüşebilir.

Lipödem Evreleri

Lipödem Evre 1: Bu evrede mümkünse erken müdahale önemlidir. Evre 1 Lipödem’de cilt henüz hastalıktan etkilenmemiştir, deri elastikiyetini kaybetmemiştir. Lipödem Evre 1 de, orantısız bir alt ekstremite gözlenir. Gövdeden daha kalın kalça ve bacaklar sebebi ile “armut biçimli” vücut görüntüsü ortaya çıkar. Evre 1 Lipödem’de geçici rahatlama için kompresyon çorapları veya bası giysiler giyilebilir.

Lipödem Evre 2: Bu evrede Lipödemden etkilenen cilt belirtilerini kendini gösterir. Evre 2 Lipödem çoğu zaman selülit ile karıştırılır, ancak Lipödemde cilt belirtileri selülitten farklı görülür. Lipödem Evre 2 de vücut yağları parçalamayı durdurur aynı zamanda vücudun bu bölgelerinde aşırı miktarda lenfatik sıvı üretilir. Bu evre lipödemde, “lipödem çorapları” ve “lipödem korseleri” etkilidir.

Lipödem Evre 3: Lipödemin bu aşamasında nodüler ve yumrular şeklinde yağ birikimi alanlarında dokunma ile hassasiyet mevcuttur. Evre 3 Lipödem’ de ağrı ve gittikçe ağırlaşan dokularda cilt ve eklemlerde ödem sıkça görülür. Lipödem Evre 3 de ödem veya ağrıyı hafifletmek için kullanılan kompresyon giysilerinin ve diğer tekniklerin artık etkili olmadığını görülür.

Lipödem Evre 4: Lipödem bu aşaması, tedavi edilmezse yaşam kalitesini azaltan sonuçlar yaratır. Evre 4 Lipödem bcakta geçmeyen ödem (basınca iz bırakan) ve etkilenen bölgelerde çok sert, deforme ve kalındır cilt ile karakterizedir. İleri evre Lipödem hareket kısıtlılığı ve ciddi sağlık problemleri ile beraberdir. Tedavi edilmezse bu aşamadaki Lipödem, Lenfödem'e dönüşebilir.

Lipödem Lenfödeme İlerleyebilir!

Lipödem ileri safhalarında lenfatik kanalların tıkanmasına bağlı oluşan Lenfödem dönüşümü gözlenebilir. Lenfödem ilerleyen safhalarında kan damarlarının tıkanmasına bağlı deri beslenmesi bozuklukları ve deri enfeksiyonları gelişebilir. Lenfödem insan yaşam kalitesini ciddi bir şekilde azaltan ve hayati tehlikeler yaratabilen ciddi bir tıbbi problemdir.

Umutsuzluğa Kapılmayın

Lipödem ile ilgili bilinmesi gereken en önemli konu yalnız olmadığınız ve her zaman umut olduğudur. Birçok kadın Lipödemin bir hastalık olduğunu bilmeden kilo verme savaşı içerisinde kendisini çaresiz ve umutsuz hisseder. Lipödemde yeni tedavi seçenekleri, yöntemleri ve tekniklerleri bu durumu yönetmenize ve yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir. Lipödem özellikle erken teşhis edildiğinde yönetilebilir bir süreçtir.

Lipödem, kadınlarda selülit veya kilo sorunu olarak karıştırılmaması gereken bir durumdur. Öyle ki Lipödem ABD'nin yaklaşık %11'ini etkileyen bir durumdur. Toplam 17 milyon kadın ABD’de farklı evrelerde Lipödemden muzdariptir.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 4689