doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Botoks Migren Tedavisi

Botoks Migren Tedavisi

Botoks Migren Tedavisi Nedir?

Mide bulantısı, ses ve ışığa tahammülsüzlük ve zonklayıcı baş ağrısından oluşan belirtiler migreni işaret eder.

Ağrılar ayın 15 gününden fazla sürüyorsa “kronik migren ağrısı” tanısı alır. Migren hastalarının 10 da 1’i kronik migren hastasıdır. Hayat kalitesini düşüren akut migren ataklarının etkili bir tedavisi yoktur.

Migren ağrıları; bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı hasiyetin eşlik ettiği zonklayıcı tarz ağrılardır. Eğer tarif edilen migren ağrıları farklı şiddetlerde bir ayın 15 gününden fazla oluyorsa “Kronik migren ağrısı” bahsedilir. Kronik migren, tüm migren hastalarının %10’unu kapsar. Akut migren ataklarında tam etkili bir ilaç henüz mevcut değildir.

Migren atak sayısını azaltan ve olan atakların hafif geçmesini sağlayan Botoks ile migren tedavisi günümüzde çok popüler bir uygulamadır.

Migren için botoks faydalı mıdır?

Migren tedavisinde botoks Amerikan İlaç Dairesi (FDA) onayı almış güvenilir bir uygulamadır. Ayda 3’ten fazla migren atağı olup, ağrı kesiciler ile tedaviye cevap vermeyen kişilerde Botoks ile migren tedavisi yapılabilir.

Botoks Migren Tedavisi Fiyatları

Botoks ile migren tedavisi fiyatları Ankara için lütfen kliniğimize ilgili telefon numaralarından ulaşınız.

Migren tedavisinde Botoks etkisi?

Migrende botox uygulaması sayesinde kaslarda uyarımlar azalır, dolayısı ile kasların aşırı kasılması ve ağrı oluşturma potansiyelleri bloke edilir.

ağrıların yoğun olduğu bölgelerde kas uyarılarını azaltarak, kasların gevşemesi yoluyla etki eder.

Estetik amaçlar ile yapılan botoks uygulamalarında migreni olan kişilerin migren ataklarında ve ağrılarında %80’e varan azalma görülmüştür. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki migren için botoks yaptıranlar botoks uygulaması sonrasında migren ilacı alma sıklığı ve dozlarında azalma görülmüştür.

Botoksun temel etkisi olan kaslardaki kasılma gücü azalınca migren atakları için uyarıcı olan sinir sıkışma noktaları da rahatlamış, migrenin tetiklenme sıklığı azalmıştır. Botoksla migren tedavisi ile zaman içerisinde gevşeyerek güçsüzleşen uyarıcı kasların ağrıyı başlatma potansiyeli minimale indirilmiştir. Botox sayesinde migren ataklarının şiddeti ve sıklığı belirgin düşmüştür.

Botoks ile migren tedavisi nasıl yapılır?

Botox ile migren tedavisi 7 farklı alın bölgeyi içine alan, toplam 31 noktanın (alın, ense, şakaklar ve boyun) botox enjeksiyonunu içerir. Migren tedavisi için botoks enjeksiyonlarında çok ince iğneler kullanıldığından ağrı duyulmaz. Toplam 150 üniteden daha fazla (1,5 flakon) botoks daha önceden belirlenmiş özel noktalara 6-8 ayda bir yapılır.

botoks migren tedavisi

Botox ile migren tedavisinde başarılı oranları nedir?

Botoksla migren tedavisi yaptıranlar da gözlemimiz 1 ay içerisindeki atak sayılarında 9-14 gün arasında azalma görülür. Örneğin 30 günün 18 günü atakları olan hastanın atakları 4-9 güne kadar düşebilmektedir. Migren için Botoks tedavisi yaptırdığı sürece hiç ağrısı olmadığını söyleyen hasta sayımız hiç te az değildir.

Migrende Botoks tedavisi tekrarlanan bir uygulama mıdır?

Migren tedavisinde botoks ortalama 6 ayda bir tekrarlanır. İlk botoks uygulamasından sonra hastanın verdiği cevaba göre migren botoks tedavisi yapan doktor uygulama sıklığını planlar

Botoks Migren Tedavisi Hasta Yorumları - 1
Botoks Migren Tedavisi İlgili Konular - 7
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426