doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı Ankara

Erkeklerde meme büyümesine “Jinekomasti” denir. Sanılanın ötesinde sık görülen bir durumdur. Jinekomasti erkeklerde en sık yapılan estetik cerrahi ameliyatları arasında 3. sıradadır. Jinekomasti doğum sonrası erken dönemde ve ergenlik(puberte) döneminde geçici olarak görülebilir.

Bazı kronik hastalıklar, tiroid ve karaciğer bozuklukları, hormonal bozukluklar ve ve bazı ilaçların kullanımı da erkekte meme büyümesi(Jinekomasti) ye yol açar. Ancak tüm tetkiklere rağmen %90 kişide erkekte meme büyümesi (jinekomasti) sebebi bulunamaz. Biz buna idiopatik (sebebi belli olmayan) Jinekomasti diyoruz. Erkekte memenin, kadınlarda olduğu gibi bir fonksiyonu yoktur. Ancak erkekte büyük göğüs, erkeksi görünümü etkilediğinden ve estetik bir sorun yarattığından düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Ultrasonik ses dalgaları ile yağlar defragmante edilir ve sıvı hale getirilir. Çok ince kanüller yardımı ile sıvı haldeki bu yağlar meme dokusundan uzaklaştırılır. Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser liposuction ile erkeklerde göğüs küçültme ameliyatı (jinekomasti ameliyatı) operasyonlarımda tercih ettiğim yöntemdir. Vaser Lipo olarak çok popüler olan bu yöntemin en büyük avantajı ise yüksek frekanstaki ses dalgaları ile sadece yağı parçalaması damar, sinir ve bağ dokusuna zarar vermemesidir. Bu sayede hastalar ertesi gün normal yaşamlarına dönerler.

Bu yöntem ile jinekomasti ameliyatı için doku saygılı bir teknik olup; çevredeki damar, sinir ve yumuşak dokulara zarar vermez. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sırasında kanama daha az, sonrasında morluk çok daha az görülür. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sonrasında daha az ağrı, morluk ve daha az ödem ile hastalar iş yaşamlarına hızlıca dönerler.

Birkaç milimetrelik kesiler ile tüm operasyon tamamlandığından, bu kapalı jinekomasti ameliyat tekniği sayesinde iz (skar) kalma problemi yoktur.

Jinekomasti ameliyatı sırasında karın, bel(simit) ve sırt yağlarından da kurtulmak isterse aynı ameliyatta kolaylıkla gövde vaser liposuction da eklenebilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası son derece konforlu ve ağrısızdır. Hastanede yatış gerektirmez.

Vaser ’ın kontraksiyon (sıkılaştırıcı) etkisi içi boşaltılan memenin sarkmaması için faydalı olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları Nelerdir?

Jinekomasti ameliyatı fiyatları Ankara hastanın muayenesi sonucunda yapılacak işlem çerçevesinde söylenebilir. Jinekomasti ameliyatı Ankara fiyatları ameliyatın yapıldığı hastane, hastanede kalış süresine göre değişkenlik gösterebilir. Jinekomasti ameliyatı fiyatları için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Olduktan Sonra Memeler Tekrar Büyür mü?

Mevcut meme dokusundaki yağ miktarının çoğu alındığından sonraki yıllardaki kilo alışlarda vücudun en az etkilenecek bölgelerinin başında gelir.

Jinekomasti (Erkek Meme büyümesi) neden olur?

Yenidoğan bebeklerde anneden geçen hormonların etkisi ile geçici bir Jinekomasti görülebilir. Hormonal bir geçiş dönemi olan ergenlikte(puberte)erkekte göğüs büyümesi sorunu doğaldır. Geçici olmasını beklediğimiz bu dönem uzar ve kalıcı olursa buna Jinekomasti (erkek meme büyümesi) adı verilir. Genellikle kilo fazlası olan genç erkeklerde Jinekomasti görülme sıklığı daha fazladır.Birçok erkekte jinekomasti (erkek meme büyümesi) ergenlik döneminden sonra spontan(kendiliğinden) düzelmektedir. Ancak bazı durumlarda uzaması ile bu dönemde genç erişkinde kalıcı psikolojik izler bırakabilmektedir.

Erkeklik hormonunun azlığı ile kendini gösteren bazı hastalıklar (Klinefelter Sendromu, hermafroditizm),herhangi bir sebep ile testislerin cerrahi olarak alınması (orşiektomi),kadınlık hormonu östrojen artışı ile seyreden durumlar, testis, akciğer, karaciğer ve sürrenal (böbrek üstü bezi) tümörlerinde Jinekomasti (erkekte meme büyümesi) görülebilir.

Kronik hastalıklar (böbrek yetmezliğinde hemodiyaliz hastalarında, siroz, tiroid hastalıklarında),hipertroidi, hipotroidi hastalarında Jinekomasti görülebilir. Düzenli ve uzun süreli kullanılan alkol, marihuana, amfetamin, antidepresanlar, vücut geliştirme ilaçlarında kullanılan anabolik steroidler, vs)de Jinekomasti (erkek göğüs büyümesi) yol açabilir. Testislerin enfeksiyon (kabakulak),travma, radyasyon ile zedelenmesi de Jinekomastiye sebep olabilir. Yetersiz beslenme de Jinekomasti sebeplerindendir.

Yaş ile birlikte erkeklerde erkeklerde deri sarkması ve yağlanma (jinekomasti) görülebilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi jinekomasti’nin en sık sebebi idiopatik(herhangi bir sebebe bağlı olmayan) Jinekomasti’ dir.

Kilolu insanlarda jinekomasti sık görülür. Zira yağ dokusu varlığında erkeklik hormonunun östrojene dönüşü daha fazladır. Dengenin östrojen lehine bozulması Jinekomasti sebeplerindendir.

Jinekomasti bir sağlık problemi midir? Jinekomastinin zararları nelerdir?

Jinekomasti daha çok estetik bir problemdir. Genellikle bol kıyafetler giyen, t-shirt yerine gömlek giymeyi tercih eden, kambur yürüyerek jinekomastiyi kamufle etmeye çalışan birçok insana rastlarız. Jinekomasti şikayeti olanlar yazın denize girmek bile istemezler.

Jinekomasti nasıl anlaşılır?

Jinekomasti tanısı, muayene, hormonal tetkikler, görüntüleme yöntemleri (meme ultrasonografisi, MR) ile konulur.

Eğer hastada yukarıda saydığımız herhangi bir sorun yoksa Jinekomasti cerrahi tedavisine geçilir. Jinekomasti ameliyatı, Jinekomasti cerrahi tedavisi terimleri ile de anılan işlemler hakkında “Jinekomasti ameliyatı” başlığı altında sizler için anlattık.

Jinekomasti ameliyatı yaş sınırı var mıdır? Jinekomasti ameliyatı kaç yaşından sonra yapılabilir?

Jinekomasti ameliyatı 17 yaşından sonra yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde neler yapılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatı öncesinde 7-10 gün kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel çay ve vitaminlerden (yeşil çay, E vitamini, omega 3 v.s)kaçınmak gerekir. Ameliyat saatinden 6-7 saat öncesinde yemek ve su alımı durdurulur.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında iyileşme süreci zor mudur?

Genel anestezi veya sedasyon anestezi altında yapılanan Vaser Liposakşın ile Jinekomasti ameliyatları 1 saat kadar sürer. Ultrasonik ses dalgaları ile (Vaser) ile yağ dokusu defragmante edilip sıvı hale getirildikten sonra çok ince kanüllervücut dışına çekilir. Vaser’ın sıkılaştırıcı etkisi ile içi boşalan meme dokusu kontrakte olur(sıkılaşır). Hastalara yelek tarzında 2 hafta giyecekleri bir korse giydirilir. Jinekomasti ameliyatı esnasında meme dokusu içine verdiğimiz özel solüsyon ile ameliyat sonrasında da ağrı duyulmaz. Hasta 2-3 gün sonra normal iş ve sosyal hayatına dönebilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı basit ağızdan alınan ağrı kesicilere cevap verebilecek düzeydedir.

Jinekomasti Ameliyatı İlgili Konular - 3
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426