doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti

Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) her yaşta olabilir.

Jinekomasti meme bezi dokularının veya fazla yağlanmanın erkeklerde oluştuğu bir durumdur. Erkek bireylere sosyal anlamda sorunlar ve rahatsızlıklar yaratabilir.

Erkekte göğüs dokusu genelde 2-2,5cm den daha azdır ve doğrudan memenin altında bulunur. Jinekomasti tek bir memeyi veya her iki memeyi içerecek şekilde, tek taraflı veya iki tarafta mevcut olabilir.

Birçok erkekte göğüslerdeki aşırı yağ birikimi de psödojinekomasti dediğimiz durumu oluşturabilir. Meme kanseri erkeklerde çok nadirdir. Kanserin neden olduğu kitleler, genellikle jinekomasti kaynaklı meme dokularının büyüdüğü meme ucunun altında değildir. Erkek meme kanseri jinekomastinin göğüs dokusundan farklıdır. Erkek meme kanseri deride çekintiye veya meme başında kanlı bir deşarja neden olabilir.

Doktorunuz göğüsteki kitlenin kanser olup olmadığını yapacağı muayene ve tetkikler ile size söyleyebilir. Erkekte meme kanseri şüphesi durumunda bir mamografi, erkek meme ultrasonografisi çekilmesi ve genellikle biyopsi alınması gerekir.

Jinekomasti genellikle doğum sonrası, ergenlik veya yaşlanma sebebi ile hormonlardaki değişiklikler sebebi ile oluşabilir.

Jinekomasti sıklıkla 2 hormonun dengesindeki değişikliklerden kaynaklanabilir: "östrojen ve testosteron". Yetişkinlerde aşağıdaki sebebler ile hormon dengesi bozularak jinekomasti gelişebilir.

  • Yaşlanma,
  • Bazı hastalıklar (örneğin: Adrenal bez ve testis tümörleri veya hipofiz bezi hastalıkları),
  • Hipertiroidi Hipogonadizm Böbrek hastalıkları Karaciğer yetmezliği,
  • İlaçlar (AIDS ilaçları, bazı anksiyete ilaçları, bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları),
  • Kalp ilaçlarının bir kısmı Antidepresanlar Ülser ilaçları,
  • Yasadışı uyuşturucular, Anabolik steroidler, amfetamin, eroin, esrar, alkol.

Jinekomasti Ankara

Jinekomasti tanısı doktorunuzun sizinle şikayetlerinize dair detaylı sorgusu muayenesi ve bazı tetkikler ile anlaşılacaktır. Jinekomasti muayenesi; doktorunuzun bu şikayetlerinizin ne zaman başladığı ve mevcut sağlık durumunuz, geçirilen hastalık ve operasyonları içeren soruları ile başlar. Doktorunuz size sorduğu geçmişte sahip olduğunuz hastalıklar, aldığınız ilaçları ve sağlığınıza dair sorulara doğru ve net cevap vermeniz tanıyı kolaylaştırır. Fizik muayenede memede kitle ve yağ dokusu/meme dokusu oranı incelenir. Gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve mamografi istenebilir. Hormonal bir dengesizlikten şüphelenilirse hormon ve kan tetkikleri yapılabilir. Jinekomasti ergen çocuklarda sık görülür. 14 yaşındaki erkek çocukların%65'inde jinekomasti vardır. Göğüs büyümesi devam eden bu yaş grubunda muhtemelen 2 ya da 3 yıl sonra jinekomasti kendiliğinden kaybolacaktır.

Özet geçersek jinekomasti tanısı, muayene, hormonal tetkikler, görüntüleme yöntemleri (meme ultrasonografisi, MR) ile konulur. Eğer hastada yukarıda saydığımız herhangi bir sorun yoksa Jinekomasti cerrahi tedavisine geçilir. Jinekomasti ameliyatı, Jinekomasti cerrahi tedavisi terimleri ile de anılan işlemler hakkında “Jinekomasti ameliyatı” başlığı altında sizler için anlattık.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti sanılanın ötesinde sık görülen bir durumdur. Jinekomasti erkeklerde en sık yapılan estetik cerrahi ameliyatları arasında 3. sıradadır. Jinekomasti doğum sonrası erken dönemde ve ergenlik döneminde geçici olarak görülebilir. Bazı kronik hastalıklar, tiroid ve karaciğer bozuklukları, hormonal bozukluklar ve ve bazı ilaçların kullanımı da erkekte meme büyümesi yani jinekomastiye yol açar. Ancak tüm tetkiklere rağmen %90 kişide erkekte meme büyümesi jinekomasti sebebi bulunamaz. Biz buna idiopatik (sebebi belli olmayan) jinekomasti diyoruz.

Erkek meme küçültme veya jinekomasti ameliyatı yağ dokusundan ziyade meme dokusunun aşırı büyümüş olduğu veya beraberinde deride sakma da görülen jinekomasti hastalarında etkili tedavi yöntemidir. Erkekte memenin, kadınlarda olduğu gibi bir fonksiyonu yoktur. Ancak erkekte büyük göğüs, erkeksi görünümü etkilediğinden ve estetik bir sorun yarattığından düzeltilmesi gereken bir durumdur.

Jinekomasti tedavisi şüphesiz jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatı sırasında meme dokusu meme kahverengi kısmından yapılan ufak bir kesi ile çıkartılarak arzu edilen normal boyutlara getirilir. Genetik, bazı ilaçların kullanılması veya başka belirtilmemiş nedenlerden dolayı, bazı erkeklerde jinekomasti görülebilir.

Ciddi jinekomasti vakalarında, yağ dokusundan ziyade meme dokusunun daha fazla olduğu jinekomasti durumlarında ve memede aşırı sarkma olan durumlarda deriyi toparlamak için doku çıkartılarak jinekomasti ameliyatı tercih edilir.

Jinekomasti tedavisi amacıyla yapılan jinekomasti ameliyatında kesilerin yeri ve uzunluğu deformitenin ve sarkma miktarının derecesine bağlıdır. Ancak tipik olarak memenin kahverengi kısmının sınırından (areolanın kenarından) (peri-areolar kesi) yapılır. Yara izlerinin mümkün olduğunca göze çarpmaması için kesilerin meme kahverengi kısmına yerleştirmeye özen gösterecektir.

Hastalar Jinekomasti ameliyatı sonrası 4-7. günde  işlerine geri dönmeye hazır hissederler ve ilk birkaç haftadan sonra yavaş yavaş egzersizlere başlamalarına izin verilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Günümüzde vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Ultrasonik ses dalgaları ile yağlar defragmante edilir ve sıvı hale getirilir. Çok ince kanüller yardımı ile sıvı haldeki bu yağlar meme dokusundan uzaklaştırılır. Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser liposuction ile erkeklerde göğüs küçültme ameliyatı (jinekomasti ameliyatı) operasyonlarımda tercih ettiğim yöntemdir. Vaser Lipo olarak çok popüler olan bu yöntemin en büyük avantajı ise yüksek frekanstaki ses dalgaları ile sadece yağı parçalaması damar, sinir ve bağ dokusuna zarar vermemesidir. Bu sayede hastalar ertesi gün normal yaşamlarına dönerler.

Bu yöntem ile jinekomasti ameliyatı için doku saygılı bir teknik olup; çevredeki damar, sinir ve yumuşak dokulara zarar vermez. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sırasında kanama daha az, sonrasında morluk çok daha az görülür. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sonrasında daha az ağrı, morluk ve daha az ödem ile hastalar iş yaşamlarına hızlıca dönerler.

Birkaç milimetrelik kesiler ile tüm operasyon tamamlandığından, bu kapalı jinekomasti ameliyat tekniği sayesinde iz (skar) kalma problemi yoktur. Jinekomasti ameliyatı sırasında karın, bel(simit) ve sırt yağlarından da kurtulmak isterse aynı ameliyatta kolaylıkla gövde vaser liposuction da eklenebilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası: Jinekomasti ameliyatı olduktan sonraki süreç son derece konforlu ve ağrısızdır. Hastanede yatış gerektirmez. Vaser ’ın kontraksiyon (sıkılaştırıcı) etkisi içi boşaltılan memenin sarkmaması için faydalı olacaktır.

Jinekomasti ameliyatından sonra, göğsünüzün şekli ve görünümünde ani bir düzelme gelişir. Jinekomasti operasyonundan sonra ağrı, ağızdan alınan ağrı kesicilere cevap verir nitelikte hafif bir ağrıdır. Jinekomasti ameliyatı sonrası korse hem sizi daha rahat hissettirecek, hem de ödemin gelişmesini engelleyecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olduğundan hastalar kendilerini birkaç gün sonra çalışmaya hazır hissederler. Tipik olarak jinekomastisi olan erkeklerde postür bozuktur. Yani memelerin görünmemesi için kambur bir biçimde yürümeye alışmış olan hastalarda postür birden düzelmeye başlar. Jinekomasti ameliyatı olanlar dik yürümeye başlarlar. Görüldüğü gibi Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme son derece hızlıdır.

  • Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem 1-2 hafta içerisinde hızla geçmeye başlar.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası duş; 2 gün içerisinde alınır.
  • Jinekomasti ameliyatı sonrası spor; 2 hafta sonra hafif egzersizler, 1 aydan sonra da salon sporları yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2019

Jinekomasti ameliyatı fiyatları Ankara hastanın muayenesi sonucunda yapılacak işlem çerçevesinde söylenebilir. Jinekomasti ameliyatı Ankara fiyatları ameliyatın yapıldığı hastane, hastanede kalış süresine göre değişkenlik gösterebilir. Fiyat bilgisi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Liposuction ile Jinekomasti

Günümüzde en sık tercih edilen ve memnuniyet oranı yüksek jinekomasti operasyonu dur. Bunun sebebi liposuction teknolojisindeki ilerlemeler ile yaklaşık 1 santimetrelik bir kesi ile tüm operasyonun yapılabilmesidir. Vaser liposuction ve Lazer liposuction teknolojileri ile operasyon sonrası aynı gün eve gitmek ve birkaç gün içerisinde normal yaşama dönebilmek mümkündür.

Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi sedasyon veya genel anestezi ile göğsün her iki tarafında birer santimetrelik küçük bir kesi içerir. Daha çok yağdan zengin olan jinekomasti tiplerinde uygun tedavi yöntemidir. Vaser Liposuction ile jinekomasti tedavisi sonrasında ödemin az olması için 1-2 hafta konforlu bir korse giymeniz önerilir.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Memeler Tekrar Büyür mü?

Mevcut meme dokusundaki yağ miktarının çoğu alındığından sonraki yıllardaki kilo alışlarda vücudun en az etkilenecek bölgelerinin başında gelir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası fazla yağ, meme dokusu çıkartılır. Bu sebepten hasta yaşam tarzını koruduğu sürece sonuçlar kalıcıdır. Kilo artışı, steroid kullanımı veya bazı tıbbi durumlar, jinekomastinin nüksetmesine neden olabilir. Ayrıca, testosteron düzeylerini etkileyen ilaçlar da jinekomasti oluşumunda önemli olacaktır. Ameliyat sonrasında size yapmamanız gereken hakkında detaylı bilgi verilecektir. Jinekomasti ameliyatı sonrası sarkma olmaması için uygun teknik ve hasta ile detaylı görüşme gereklidir. Hastanın beklentileri de seçilecek teknikte önemlidir.

Jinekomastiden muzdarip olmanız durumunda, komplike olmayan bir operasyon sonrasında bu problemden kurtulmanız mümkündür.  Jinekomasti operasyonu bu problemden muzdarip olan erkeğin daha rahat ve güvenli olmasını sağlamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı yaş sınırı var mıdır?

Jinekomasti ameliyatı 17 yaşından sonra yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde neler yapılmalıdır?

Jinekomasti ameliyatı öncesinde 7-10 gün kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel çay ve vitaminlerden (yeşil çay, E vitamini, omega 3 v.s)kaçınmak gerekir. Ameliyat saatinden 6-7 saat öncesinde yemek ve su alımı durdurulur.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında iyileşme süreci zor mudur?

Genel anestezi veya sedasyon anestezi altında yapılanan Vaser Liposakşın ile Jinekomasti ameliyatları 1 saat kadar sürer. Ultrasonik ses dalgaları ile (Vaser) ile yağ dokusu defragmante edilip sıvı hale getirildikten sonra çok ince kanüllervücut dışına çekilir. Vaser’ın sıkılaştırıcı etkisi ile içi boşalan meme dokusu kontrakte olur(sıkılaşır). Hastalara yelek tarzında 2 hafta giyecekleri bir korse giydirilir. Jinekomasti ameliyatı esnasında meme dokusu içine verdiğimiz özel solüsyon ile ameliyat sonrasında da ağrı duyulmaz. Hasta 2-3 gün sonra normal iş ve sosyal hayatına dönebilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında ağrı basit ağızdan alınan ağrı kesicilere cevap verebilecek düzeydedir.

Jinekomasti neden olur?

Yenidoğan bebeklerde anneden geçen hormonların etkisi ile geçici bir Jinekomasti görülebilir. Hormonal bir geçiş dönemi olan ergenlikte(puberte)erkekte göğüs büyümesi sorunu doğaldır. Geçici olmasını beklediğimiz bu dönem uzar ve kalıcı olursa buna Jinekomasti (erkek meme büyümesi) adı verilir. Genellikle kilo fazlası olan genç erkeklerde Jinekomasti görülme sıklığı daha fazladır. Birçok erkekte jinekomasti (erkek meme büyümesi) ergenlik döneminden sonra spontan(kendiliğinden) düzelmektedir. Ancak bazı durumlarda uzaması ile bu dönemde genç erişkinde kalıcı psikolojik izler bırakabilmektedir.

Erkeklik hormonunun azlığı ile kendini gösteren bazı hastalıklar , herhangi bir sebep ile testislerin cerrahi olarak alınması, kadınlık hormonu östrojen artışı ile seyreden durumlar, testis, akciğer, karaciğer ve sürrenal (böbrek üstü bezi) tümörlerinde Jinekomasti (erkekte meme büyümesi) görülebilir. Kronik hastalıklar, hipertroidi, hipotroidi hastalarında Jinekomasti görülebilir. Düzenli ve uzun süreli kullanılan alkol, marihuana, amfetamin, antidepresanlar, vücut geliştirme ilaçlarında kullanılan anabolik steroidler erkeklerde göğüs büyümesine yol açabilir.

Jinekomasti bir sağlık problemi midir?

Jinekomasti daha çok estetik bir problemdir. Genellikle bol kıyafetler giyen, t-shirt yerine gömlek giymeyi tercih eden, kambur yürüyerek jinekomastiyi kamufle etmeye çalışan birçok insana rastlarız. Jinekomasti şikayeti olanlar yazın denize girmek bile istemezler.

Jinekomasti Ameliyatı Hasta Yorumları - 1
Jinekomasti Ameliyatı İlgili Konular - 2
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426