doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulak yapısı her birey için ayrı olarak önem taşımaktadır. Özellikle çocuklarda ister kız ister ise de erkek birey olsun kepçe kulak görüntüsü öz güven eksikliğine yol açacaktır. Kepçe kulak ameliyatı bir hayli ciddi bir ameliyat değildir. Daha çok kulak dışında işlem yapılacağı için işitme kısmını kapsamamaktadır. Bu aslında çoğu kişinin yanlış bildiği ya da bilmediği bir sorundur. Özellikle çocukların gelişimi süresince yaklaşık olarak 6 yaşına kadar kulak büyüme yapabilir.

Ancak doktorlar tarafından tavsiye edilen ise okul öncesi bu operasyonun yapılmasıdır. Çocuğun öz güven eksikliğinin olmaması ve arkadaş çevresinden utanmaması için bu işlemin yapılacak ise okul öncesinde yapılması en doğru karar olacaktır.

Kepçe kulak ameliyatı genel anlamı ile iki çeşitte yapılan bir operasyondur. Günümüz teknolojisi içerisinde daha çok lazer kepçe kulak ameliyatı tercih edilmektedir. Daha çok kulak arkasında yapılan bu işlem ile kalıcı dikiş yapıldığı için dikiş alınması gerekmez. Dikişler genel olarak eridiği ve bu eriyen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınması gerekmemektedir. Bu yöntem diğer yönteme göre daha çok kesin sonuç vermekte ve bu yüzden de tercih edilmektedir. Kanama ya da ameliyat izi kalmadığı için de tercih edilebilen bir yöntemdir. Bu yöntemin iyileşme süreci de bir hayli kısa tutulmaktadır. İlk bir hafta sargı kulakta kalmaktadır. Daha sonra ise cerrahın önerdiği saç bandı ile yaklaşık bir ay boyunca geceleri yatmanız gerekecektir. Pansuman sorunu da olmadığı için gayet uğraş vermeden bir operasyon sonuna gelebilirsiniz.

Tek dikkat etmeniz gereken nokta dış etkenler olacaktır. Özellikle dışarı çıkarken dikkatli olmanı gerekecektir. Bir yöntem de iple kepçe kulak operasyonudur. Bu yöntem çok fazla güvenilir ya da kesin sonuç verebilen bir yöntem değildir. Oldukça basit bir işlem olan ip ile kepçe kulak operasyonunda gerekli görülen kişilere yapılmaktadır. Bu yöntem geçici çözüm arayanlar için de diyebiliriz. Kepçe kulak ameliyatı lokal ya da genel anestezi ile yapılabilmektedir. Bu yöntem daha çok anında sosyal hayata dönülmesi anlamında tercih edilmektedir. Kanama olmaz ve cerrahi operasyon niteliğinde değildir. Operasyon yaklaşık olarak 10 ya da 15 dakika sürmektedir. Kıkırdak dokuya ip yerleştirilmesi ile yapılmaktadır. En çok dikkat edilmesi gereken konu ise iyileşme sürecidir. Ameliyat süresi genel olarak kısadır ve gün içinde taburcu olabilirsiniz. Fakat iyileşme süreci size kalacak olan bir durumdur. Dikkat etmeniz gereken birçok şey olabilmektedir. Kulağınıza karşı gelebilecek olan darbelerden kesinlikle kaçınmalısınız. İlk 4 ya da 5 saat boyunca ağrı hissetmezsiniz. Daha sonra hafif ağrılar normal bir durumdur. Ameliyat sonrasında yaklaşık olarak 4. Günde duş alabilirsiniz. Fakat su sıcaklığına da dikkat etmeli ve mümkün ise ılık duş almanızı tavsiye edebiliriz. İyileşme süreci boyunca saç bandını çıkarmamanız önemlidir.

Tüm ameliyatların aksine çok fazla riskli olmayan kepçe kulak ameliyatında en önemlisi iyileşme süreci olarak belirtilebilir. Enfeksiyon bu bağlamda önemlidir. Enfeksiyon kapmış olan kulakta genel olarak kan birikmesi görülebilir. Bu konuda iltihap kapmamasına ayrı bir özen göstermeniz gerekir. İyileşme süreci boyunca kanama yaşanmaz. Yaşansa bile siz farkına varamayabilirsiniz. Çünkü kulak kıkırdaktan oluştuğu için çok fazla damar yoktur. Bu bağlamda en fazla kan birikmesi oluşur. Bu da iltihap kapmış olduğunuzun göstergesi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Cerrahınız ile aklınızdaki tüm soruları paylaşmanız ameliyat öncesinde büyük önem taşımaktadır. Böylelikle cerrahınız da beklentilerinizi anlayıp ona göre bilgilendirmesini yapacaktır.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

HASTA YORUMLARI

Migren ataklarım sayısı üçte bire düştü! - Botoks Migren Tedavisi 19.01.2018

Migren hastasıyım. Yaklaşık 10 senedir. Tarık beye 2 senedir. Migren için Botoks yaptırıyorum.

Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim. - Botoks Ankara 19.01.2018

Herkese Botoks hayranı olduğumu söylüyorum ve düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak hep böyle değildim. Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim.

Güler K. - Botoks Ankara 05.11.2017

Sahne sanatçısıyım. Botoks konusunda kaygılarını yenememiş birisi olarak ihtiyatlı davrandım. İlk olarak sadece göz çevremdeki kırışıklıklara yaptırdım. Mimiklerim benim için çok önemli.

Bir Mucizedir Yaşamak! - Mini Karın Germe Ameliyatı 21.10.2017

Tarık hocam ile tanıştıktan sonra bu sözü daha bir sever oldum. Uzun araştırmalarım sonunda 2016 yılının Ekim ayının herhangi bir gününde biz sizi arayalım linkine numaramı bıraktım.

Gül Sezen N - Baby Botoks 21.10.2017

Öyle alıştım ki bu konfora botoksun o güzel etkisi geçer geçmez soluğu Tarık beyin muayenehanede alıyorum. Geçen aradığımda yurtdışında 4 gün yok dediler. Ciddi bir şekilde gün saydım. Baby botoksu tek geçerim.

Selma.H - Botoks Ankara 10.10.2017

Senelerce çok yapay botoks ve farklı uygulamalar gördüğüm için bu alana uzaktan bakardım. Ta ki Tarık hocamla tanışana dek.

Ayşegül S. - Baby Botoks 30.09.2017

4 yıldan fazladır botoks yaptırırım. İlk defa Tarık beye baby botoks yaptırdım.

Nihan U. - Baby Botoks 30.09.2017

Önceden yaptırdığım botokslardaki cin çarpmış görünüm yok. Sade doğal ve abartılı değil. Tavsiye olunur.

Berna M. - Botoks Ankara 29.09.2017

Dr. Tarık Bey ilk anda size doğru yerde olduğunuzu hissettiriyor. İşini özenle yapıyor.

Evin B. - Karın Germe Ameliyatı 28.04.2015

Merhaba sayın doktorum. Geçen sene mart ayında karın germe ameliyatı oldum. Bütün özgüvenim altüst olmuştu ama sizin sihirli elleriniz ve yeteneğiniz sayesinde genç kızken ki halime döndüm.

VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426