doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Lazer (Laser) Liposuction Ankara

Lazer (Laser) Liposuction Ankara

Lazer Liposuction

Vücut şekillendirme günümüzde en sık talep edilen estetik cerrahi girişimlerin başında gelir. Özellikle diyet ve spora rağmen kurtulamadığımız bölgesel fazlalıklar için günümüzdeki en iyi çözüm yöntemlerinin başında “Lazer Liposuction” gelir.

“Lazer lipo” ya da “Lazer liposakşın” ile de bilinen bu yöntemler, milimetrik kesiler yapılarak birkaç milimetrelik ince fiberler ile yağ dokusunun parçalanması esasına dayanır. Gevşek,sarkma eğiliminde olan deriyi toparlama özelliği olan lazer liposuction özellikle karın, kol ve çene altı(gıdı) gibi bölgeler için ideal bir çözüm olarak kabul görmektedir.

"Lazer Liposuction vücut şekillendirme amacı ile uygulanan etkili bir tekniktir. Başarılı sonucu belirleyen şüphesiz ki uygulayan cerrahın konuya dair tecrübe ve bilgi donanımıdır."

Lazer Liposuction nedir? Lazer Lipoliz ve Lazer Liposuction arasındaki fark nedir?

Lazer lipoliz ile bölgesel yağlar, lazer enerjisi yardımı ile parçalanır. Parçalanan yağların vücut tarafından emilip atılması 2-4 ayı bulur. Eğer parçaladığımız yağları liposuction ile vücut dışına alırsak bu yöntemin ismi de “lazer liposuction”olarak anılır. Yani tüm bu kavramları “Lazer lipoliz + liposuction= Lazer liposuction” şeklinde formülize edebiliriz. Plastik cerrahi pratiğinde en sık tercih ettiğimiz yöntem Lazer Liposuction’dır. Zira parçalanan yağı vücutta bırakmayıp kontrollü bir şekilde vücut dışına almak ve işlem yapılan bölgeyi şekillendirmek her zaman avantajlıdır. Bu sayede şekillenme operasyondan hemen sonra başlar, ödem daha az olur. Yağ miktarının az olduğu çene altı(gıdı) bölgesi gibi yerlerde lokal anestezi ile sadece lazer lipoliz kullanılarak çözüme ulaşılabilir. Liposuction’a gerek olmayabilir.

Lazer Liposakşın avantajları nelerdir?

  1. Lazer liposakşın ile bölgesel yağlar etkili bir şekilde parçalar.
  2. Lazer liposuction kollojen ve elastin lifleri üzerine olan etkileri ile deri kalitesini ve toparlanmasını arttırır. Sıkılaştırıcı etkisi ile sarkmayı engeller.
  3. Lazer liposakşın koagulatif etkisi ile kanamayı azaltır ve işlemin kansız olmasını sağlar. Kansız ameliyat erken dönemde normal yaşama dönüş demektir.
  4. Lazer liposakşın’da klasik liposakşın’a göre daha ince ve travmatik olmayan kanüller kullanılır. Daha küçük kesiler ve daha az iz ile ameliyat tamamlanır.

Lazer Liposuction fiyatları nelerdir?

Lazer liposuction fiyatları uygulama yapılacak bölge genişliği ve sayısına, beraberinde yapılacak ek uygulamalara göre değişkenlik gösterir. Lazer liposuction fiyatları hakkındaki en doğru bilgiyi doktorunuz sizi muayene ettikten sonra alabilirsiniz.

Lazer Liposuction için kullanılan cihazlar nelerdir? Her lazer liposuction cihazı aynı mıdır?

Birçok farklı üreticinin cihazları tarihsel gelişim sürecinde kullanılmıştır. Bu cihazlar temelde diot ve Nd-Yag lazer dalga boylarını kullanmıştır. Ancak günümüzde biz cerrahların talebi ;

  1. Yağa spesifik(özellikle yağı parçalayan) bir dalga boyu ile maksimum yağ parçalama gücüne sahip.
  2. Kanama oluşturan kılcal damarlara etki ile kansız bir operasyon sağlayan.
  3. Kollojene etki ile sarkma-gevşeme riski olan bölgelerde dahi sıkılaştırıcı etkisi olan bir cihaz olmuştur.

3 dalga boyunu kullanabilen lazer liposuction cihazları (1064nm minimal kanama,1440nm maksimum yağ parçalama etkisi ve 1320nm doku sıkılaştırma etkisi) 3 temel etkiyide fonksiyonel olarak gerçekleştirebilmektedir. Beklentimiz olan bu 3 etki "minimal kanama", "maksimum yağ parçalama" ve "doku sıkılaştırma"dır.

Lazer Liposuction güvenilir bir yöntem midir? Lazer liposuction riskleri nelerdir?

Lazer liposuction 2006 yılında FDA(Amerikan İlaç ve Cihaz Dairesi) onayını almış bir yöntemdir. Kullanmayı tercih ettiğimiz 3 dalga boyu içeren lazer liposuction cihazları ihtiva ettiği ısı sensörü sayesinde cerraha güvenli çalışma olanağı sağlar. Anlık olarak dokudaki ısıyı ölçer ve belirlediğimiz sınır sıcaklığa yaklaşınca uyarı verir. Sınır sıcaklığa ulaşınca da cihaz otomatik olarak enerji keser. Bu sayede yanık riski ortadan kalkar.

Lazer liposuction belirli bir deneyim ve bilgi gerektiren bir uygulamadır. Uygulayan cerrahın konuya dair tecrübesi olası komplikasyon riskini minimale indirir.

Lazer Liposuction uygulamasında tercih edilen anestezi türü hangisidir?

Sınırlı alanlarda uygulama yapılacaksa (çenealtı-gıdı- gibi) lokal anestezi ile yapılabilirken, geniş sahalarda (karın, bel, bacak) genel anestezi tercih edilir. Lazer lipo tam donanımlı ameliyathane ve hastane şartlarında yapılır.

Lazer Liposakşın sonrası ağrı olur mu? İyileşme evresi zor bir süreç midir?

Lazer liposuction sırasında işlem yapılacak bölgeye tumesan solüsyon denilen içerisinde lokal anestezik maddeler içeren solüsyonlar verilir. Bu sebepten ameliyattan sonraki süreç ağrısızdır. Sonraki günlerdeki ağrıyı Lazer liposuction yaptıranlar ”ağır bir spor yapmış da hamlamışım gibi” şeklinde hafif bir kas ağrısı ile yorumlarlar.

Lazer Liposuction ile alınan yağlar dolgu amacı ile kullanılabilir mi?

Lazer liposakşın yaptıranlar bazen işlem sırasında alınan yağların dolgu amacı ile ihtiyaç duyulan bölgelerde kullanılmasını isterler. Lazer liposuction yağ hücre zarını parçaladığı için lazer Lipo ile alınan yağlar meme büyütme, popo büyütme veya yüze dolgu amacı ile kullanılamaz. Eğer aynı seansta meme büyütme, popo büyütme ve dolgu da planlanıyorsa “Vaser Liposuction” tercih edilir.

Lazer Liposakşında amaç nedir, kimler bu işlem için uygundur?

Lazer liposuction bir kontur düzeltme, bölgesel yağlardan kurtulma uygulamasıdır. Lazer liposuction yaptıranlar en sık alt ve üst karın bölgesi, bel,sırt, kollar ,gıdı ve bacak bölgesi için bu uygulamayı talep ederler. Düz bir karın ve belirgin bir bel oyuğu kadınsı bir görünüm için en çok karşılaştığımız taleplerdir. Bacak bölgesindeki fazla yağlanmalar ve bölgesel fazlalıklarda da lazer liposuction yapılmak ile birlikte, basen ve bacak bölgesinde en uygun yöntem “Vaser Liposuction” dır. Vaser liposakşın da damar, sinir ve lenfatik yapılar zarar görmediğinden ödem hızla çözülür ve iyileşme daha hızlı olmaktadır. Bu sebeple bacak bölgesinde bölgesel incelme için Vaser liposakşını tercih ederiz.

Erkeklerde Lazer Liposuction uygulanır mı?

Lazer liposuction erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) tedavisinde sıkça kullandığımız bir yöntemdir. Fazla meme ve yağ dokusu bölgeden uzaklaştırılır. Bir santimetreden küçük bir kesi ile tüm işlem tamamlanabilmektedir. Lazer liposuction sayesinde Jinekomasti (erkekte meme büyümesi) şikayeti olan hastalarımızda iz kalmaksızın, üstelik sıkılaştırıcı etkisi ile memede sarkma olmadan tüm operasyon tamamlanır.

Lazer liposuction(lazer lipoliz) için erkekte karın, bel(simit bölgesi) ve meme bölgesi en sık talep gören bölgelerdir. Bu bölgelerdeki yağlar önce lazer lipoliz ile parçalanır sonra da lazer liposuction ile bu bölgeler şekillendirilir. Kas kenarları belirginleştirilip daha maskülen (erkeksi) bir görünüm oluşturulur.

Lazer Liposuction nasıl yapılır? İyileşme süreci nasıldır?

Lazer liposuction geniş bölgede çalışılacaksa genel anestezi tercih edilir. Bir cm2 den küçük kesiler ile önce işlem bölgesine özel bir solüsyon (tumesan solüsyon) verilir. Bu sayede işlem daha kansız ve ağrısız olur. Sonrasında lazer lipoliz(lazer ile yağ parçalama) aşamasına geçilir. Sıvı hale gelmiş parçalanmış yağlar ince kanüller ile vücut dışına alınır. Alınan bölgeler şekillendirilir(bel oyuğu oluşturulur, karın düz bir hale getirilir vs). Son olarak da özel bir dalga boyunda lazer ışınları ile sıkılaştırma yapılır. Lazer liposakşın sonrasında klasik liposakşına göre daha saf ve pür yağ elde edilir, kanama çok azdır. Verilen tumesan solüsyon sayesinde lazer liposuction yaptıranlarda ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Lazer liposakşın sonrasında küçük bölge(kollar, gıdı, ufak karın bölgesi, erkekte meme) uygulama yapıldı ise aynı akşam hasta evine gidebilir. Geniş saha çalışıldı ise (karın, basen ve bacak) bir gece hastanede misafir ederiz. Hasta uygulama sonrası sabah yürüyerek hastaneden çıkar. Genellikle 3.günde masa başı işine dönebilir. Ufak kesilere tek dikiş atılır bunlar da kendiliğinden eriyebilen ve alınması gerekmeyen dikişlerdir. Lazer liposakşın yaptıran hastalarımıza 3 hafta liposakşın korsesi giymeyi öneririz. Hastalarımız 3 hafta sonrasında ağır sporlar dahil yapabilir.

Lazer Liposuction için uygun hasta profili hangisidir?

Özellikle diyet ve spora rağmen eritilemeyen bölgesel yağlanmaları olan (en sık bel,simit,karın, kollar, gıdı ve basen)kişiler lazer liposakşın için hedef kitledir. Doğum sonrasında karın bölgesi derisi kalitesi fazla bozulmamış, alt karında yoğun çatlakları olmayan kadınlarda lazer liposakşın tercih edilen yöntemdir. Yine karın bölgesi derisinde gevşeme ve sarkma eğilimi olan ancak karın germe operasyonuna sıcak bakmayan hastalarda da lazer liposakşın önermekteyiz.

Gıdı(çene altı)bölgesi birçok kişide kilodan bağımsız olarak fazla olabilmektedir. Kilo verince vücudun diğer bölgeleri zayıflamak ile birlikte bu bölge erimemektedir. Lazer liposuction ile gıdı bölgesindeki yağlat parçalanıp alınır ve bu bölgede deride sıkılaşma sağlanabilir. Gevşeme-sarkma olmaksızın gıdı gölgesindeki fazlalıklardan kurtulabilirler.Karın bölgesinde deri kalitesinde çok fazla azalma, yoğun çatlak görülen hastalarda ise uygun tedavi “karın germe (abdominoplasti)” ameliyatıdır.

Kol bölgesine yapılan klasik liposuction uygulamaları deri yapısı sebebi ile (orta yaş sonrası) gevşeme-sarkma riski taşır. 3 dalga boyu içeren lazer liposuction cihazları sıkılaştırıcı etkileri ile tercih edilen bir seçenektir.

Erkeklerde jinekomasti(özellikle büyük erkek memelerinde) lazer liposuction uygulamasının sıkılaştırma özelliğinden büyük fayda görür. Sarkma olmaksızın tedavi olanağı sağlar.

Lazer Liposuction ile alınan yağlar tekrar oluşur mu?

Vücudumuzda 12-14 yaş sonrasında yağ hücre sayısı artmaz. Kilo alma durumlarında mevcut yağ hücrelerinin hacmi artar. Her insanda her bölgede genetik olarak kodlanmış bir yağ hücre sayısı mevcuttur. Bazı kişilerde diğer bölgelere oranla daha fazla olup o bölgerde bölgesel fazlalıklar dikkati çeker (basen , simit, üst karın, gıdı, diz içi v.s). Lazer liposuction ile bu fazla hücre sayısını orantısal olarak diğer bölgelere eşitlemekte yani rötuş yapmaktayız. Dolayısı ile lazer liposuction yaptıranlar sonrasında kilo alsalar bile oranlı ve dengeli bir şekilde olacaktır.

Lazer liposuction uygulaması sonrasında vücudun diğer bölgeleri daha fazla kilo alır mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uygun bir oran yakalandığında böyle bir risk yoktur.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426