doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Lipödem

Lipödem

Lipödem nedir?

Lipödem iki bacağı etkileyen, bacaklardaki deri altındaki yağların kalınlaşması ile seyreden ağrılı bir durumdur. “Aşırı Yağlanma Sendromu” olarak da bilinen lipödem hastalarında kalça, basen tüm bacakta aşırı yağlanma ve kalınlaşma görülür.

Yanlış anlaşılmaya müsait bir terim olan “lipödem” de aslında mevcut bir ödem yoktur, yağ tabakasında kalınlaşma mevcuttur. Bazen bu kalınlaşma ayak bileğine kadar uzanır.

Lipödem bir ailede birden fazla kişide görülebilir, hormon bozuklukları ve bazı kronik hastalıklar ile birliktelik de görülebilir.. Sadece belirli bir sebebe bağlanamayan her iki bacakta kalınlaşma mevcuttur. Lipödem sıklıkla lenfödem ile karıştırılır. Lipödem en sık kadınlarda görülür. Ergenlik çağında ilk lipödem belirtileri görülür ve sonra yaşla birlikte ilerler. Hatta bazı yazarlar lipödemin toplumda %15 kadında değişik oranlarda görüldüğünü söylerler. Lipödem hastalarının yarısından fazlasında ailede başka kadınlarda da lipödem belirtileri olduğu görülmüştür. Yani lipödemde ailesel yatkınlık vardır.

Lipödem nasıl anlaşılır? Lipödem belirtileri nelerdir?

Lipödem oluşma mekanizması tam olarak çözülmüş bir hastalık değildir. Lipödem hastaların yorumları ailelerindeki diğer kadınlarda da aynı hastalığın oluşu östrojen (kadınlık hormonu) ile bağlantıyı düşündürmektedir. Lipödem genetik zemini olan damar, sinir ve lenf sistemini ilgilendiren bir yağ birikimi hastalığıdır. Bazı hastalarda hastalığın ileri dönemlerinde lenfödem de tabloya eklenebilir. Lipödem vakalarında başlangıçta bel ile ayak bileği arasında yoğunlaşmış yağ birikimleri görülür. Kilo alımlarında bu yağlanma daha da artar. Ancak en zayıf dönemlerde bile bacaklar ve gövde arasında bir oransızlık mevcuttur. Lipödem hastalarında Özellikle akşama doğru bacaklarda artan bir ağrı ve şişlik görülür. Gece yatınca sabah kalkıldığında bu şişlik, ödem azalmıştır. Lipödemin erken dönemlerinde ufak yağ bezeleri gibi oluşan yağ birikimleri, zamanla sarkan büyük yağ kitlelerine dönüşebilir. Lipödem hastalarında adet dönemlerinde memelerde ağrı şikayetleri olur. Lipödem hastalarında en ufak travma ile morarma görülür. Lipödem hastalarında yoğun yağ birikimi sebebi ile yağ tabakaları arasında kan dolaşımı azalır(mikrosirkülasyon azalır),azalan kan akımı yağların parçalanma hızını azaltır. Bu sayede daha fazla yağ birikir. Bu kısır döngü de hastalığın ilerlemesinde etkilidir Lipödem hastalarının yorumları en sık şikayetleri;

 1. Hemen hemen sadece kadınlarda görülen lipödem’de ayak etkilenmez, kalça, basen ve tüm bacak iki taraflı etkilenir.
 2. Lipödem’de bacaklardaki şişliklere parmak ile bastırıldığında çukurluk kalmaz
 3. Lipödem hastalarını muayene esnasında dokunulduğunda ya da parmağınız ile bastırdığında ağrı duyarlar
 4. Lipödem de deride ufak bir travma ile kolayca morarma olur
 5. Lipödem hastaları kilo verildiğinde dahi bacaklarda incelme olmaz ya da çok az olur
 6. Yazın şikayetleri artan lipödem hastalarına dokunduğunda derilerinin soğuk olduğu görülür.

Lipödem Tedavisi (aşırı yağlanma sendromu tedavisi)

Lipödemin ilaç tedavisi (medikal tedavisi) yoktur. Lipödemin bitkisel tedavi, lipödem diyeti gibi vaadler hüsran ile sonuçlanmaktadır. Lipödem bir hormonal altyapı eşlik ediyorsa o zaman hormonal bozukluğun tedavisi uygun olabilir. Lipödem tedavisinde varis ve kompresyon çorapları ve fizik tedavi yöntemlerinin fazla etkisi yoktur. Diyete dikkat edilmesi, az tuzlu diyet yiyecekler lipödem tedavisi bir miktar destekleyicidir. Lipödemin günümüzde etkin tek tedavisi lenf damarlarında harabiyet yaratmayan vaser liposuction ile lipödem tedavisi (ultrasonik liposuction ile lipödem tedavisi) yöntemi ile bu bölgeden sorunlu dokunun uzaklaştırılmasıdır.

Lipödem ameliyatı Ankara, Lipödem tedavisi Ankara, Lipödem ameliyatı fiyatı nedir?

Lipödem ameliyatı fiyatları yapılacak işlem çerçevesinde değişiklik göstermektedir. Vaser liposuction ile lipödem ameliyatı maliyetleri için lütfen bizi arayınız.

Lipödem Ameliyatı

Lenf koruyucu bir yöntem olan Vaser liposuction ile lipödem tedavisi mümkündür. Lipödem hastalarında Vaser liposuction ile lenf damarlarına zarar vermeksizin gerekli miktar yağ alımı yapılabilmektedir. Özel atravmatik kanüller ile yapılan bu liposuction yöntemi dokuya en saygılı yöntemlerin başındadır.

Lipödem hangi bölüm ilgi sahasındadır? Lipödem tedavisi için hangi bölüme gidilir? Lipödem tedavisini kim yapar?

Yukarı bahsettiğimiz belirtilere sahipseniz konu ile ilgili bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerraha başvurmanızı öneririz. Kısa bir muayene ardından size konu hakkında detaylı bilgi ve tedavi önerilerinde bulunabiliriz.

Lipödem tedavisi yapan hastaneler hangileridir?

Vaser liposuction enstrümanları ve konu ile tecrübesi olan Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah olan hastanelerde tedavi olabilirsiniz.

Lipödemin evreleri:

Lipödem 4 evrede incelenir;

 1. Birinci evre lipödem: Normal görünümlü bir deri, kalın ve yağ kalınlığı artmış bacaklar vardır.
 2. İkinci evre lipödem: Kalın ve yağ açısından dolu bir bacağa deride düzensizlikler eklenir.
 3. Üçüncü evre lipödem: Ciltte düzensizlikleri olan kalın bacakta yer yer yağ paketleri oluşmuştur.
 4. Dördüncü evre lipödem: Lenf damarlarında da sorun vardır. Ayak bileğine ve ayaklara kadar uzanan ödem de eşlik edebilir.

Lipödemin Tipleri:

 1. Lipödem Tip 1: üst bacak kalçayı içine alan bir deformite mevcuttur.
 2. Lipödem Tip 2: Üst bacak, kalça ve dizleri içine alan bir büyüme ve yağlanma vardır.
 3. Lipödem Tip 3: Üst bacak, kalça, dizler ve ayak bilekleri deformedir.
 4. Lipödem Tip 4: Üst bacak, kalça, diz, ayak bilekleri ve kollar hadiseye eklenmiştir.

Lipödem tanısı nasıl konulur?

Lipödem tanısı genellikle hastanın şikayetlerinin, hastalık hikayesinin dinlenmesi ve fizik muayene sonucunda konulur. Hastalarımızın çoğu kadın olup, sorgulandığında ailede bir veya birkaç kişide bu sıkıntıların olduğu görülür. Bacaklarda ergenlikle birlikte başlayan dokunma ile hassasiyet, ağrı, kolay morarma, dinlenme ile geçmeyen ödem olmak ile birlikte bu şişliklerin ayak ve ayak parmaklarında olmaması tipiktir. Lipödem ilerleyip lenfödeme dönüşmediği sürece bacaklara bastırılınca görülen çıkurlaşma, sönme görülmez. Obez olmayan bir kadında bacaklardaki aşırı yağlanma ve kalınlık Lipödemi düşündürür.

Lipödem hastalarına Ultrasonografi (USG) ve Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) yapıldığında deride kalınlaşma olmaksızın yağ tabakasında artış görülür. Lipödem hastalarında yağ dokusu kalınlığında artış mevcutken, sıvı birikimi görülmez. Doppler ultrasonografi bulguları lipödem hastalarında normaldir. Lipödemin en sık lenfödem ile karışır.

Lenfödem ile lipödem farkı nasıl anlaşılır?

Muayenede lenfödemde ağrısız tek bacakta bir ödem görülürken, lipödemde her iki bacak ta etkilenmiştir. Lenfödem ağrısız olup, lipödemde hem ağrı hem de dokununca hassasiyet mevcuttur. Lenfödemde ayak yukarı kaldırıldığında istirahatte ödem bir miktar azalır. Lenfödemde ayakta ve ayak parmaklarını da içine alan bir ödem mevcuttur. Zaman içerisinde lipödem lenfödem dönüşümü olabilir. Lenfödem de lipödemden farklı olarak zamanla deride kalınlaşma ve deformite de izlenebilir.

Lipödem tedavisi

Lipödem sebebi bilinmeyen bir hastalık olduğundan ilaç ile tedavisi mümkün değildir. Lipödemde liposakşın yapılmasının amacı hastanın mevcut görünümünde iyileşme ve lenfödeme dönüşümün engellenmesidir.

Lipödem tedavisinde kullanılan yardımcı tedaviler

Lipödemde kompresyon tedavisi (varis çorapları ve bandajlar)

Lipödemde kullanılan varis çorabı, kompresyon giysileri ve bandajların amacı ödemi azaltmaktır. Bazı hastalar varis çorabını giyince lipödemde bacak ağrısı azaldığını söylerler.

Lipödemde egzersiz tedavileri nelerdir?

Fiziksel aktivite ve egzersiz hem kilo kaybı sağlayarak hem de bacak kaslarının pompa görevi ile lenfatik ve venöz akımı arttırılmasını sağlarlar. Kan dolaşımının hızlanması ödemin gerilemesi anlamına gelir. Yürüme, yüzme, havuzda yürüme ve bisiklet tavsiye ettiğimiz aktivite türleridir.

Lipödem hastalarında lenfatik masaj faydalı mıdır?

Lipödem masaj ile lenfatik drenaj ödemin ve ağrının azaltılmasını amaçlayan ve genelde fizyoterapistler tarafından uygulanan bir tedavi şeklidir. Lipödemin erken evrelerinde bu tür bir tedavi gerekmez. Ancak lipödem ilerledikçe ve özellikle ayak sırtında ödemin belirdiği lipo-lenfödem aşamasına ulaşıldığında elle lenfatik drenaj ya da masaj büyük rahatlama sağlayabilir.

Lipödem Tedavisinde Liposakşın (lipödem tedavisinde vaser liposuction)

Lipödem hastalarında cilt altındaki kalın yağ dokusunun çıkartılması hastaya fiziksel aktivite anlamında yaşam konforu ve estetik bir avantaj sağlamasının yanı sıra ağrılı ve hassasiyet şikayetlerini de giderebilir. Lipödemin erken evrelerinde yapılan Vaser liposuction çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Lipödem İlgili Konular - 1
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

HASTA YORUMLARI

Migren ataklarım sayısı üçte bire düştü! - Botoks Migren Tedavisi 19.01.2018

Migren hastasıyım. Yaklaşık 10 senedir. Tarık beye 2 senedir. Migren için Botoks yaptırıyorum.

Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim. - Botoks Ankara 19.01.2018

Herkese Botoks hayranı olduğumu söylüyorum ve düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak hep böyle değildim. Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim.

Güler K. - Botoks Ankara 05.11.2017

Sahne sanatçısıyım. Botoks konusunda kaygılarını yenememiş birisi olarak ihtiyatlı davrandım. İlk olarak sadece göz çevremdeki kırışıklıklara yaptırdım. Mimiklerim benim için çok önemli.

Bir Mucizedir Yaşamak! - Mini Karın Germe Ameliyatı 21.10.2017

Tarık hocam ile tanıştıktan sonra bu sözü daha bir sever oldum. Uzun araştırmalarım sonunda 2016 yılının Ekim ayının herhangi bir gününde biz sizi arayalım linkine numaramı bıraktım.

Gül Sezen N - Baby Botoks 21.10.2017

Öyle alıştım ki bu konfora botoksun o güzel etkisi geçer geçmez soluğu Tarık beyin muayenehanede alıyorum. Geçen aradığımda yurtdışında 4 gün yok dediler. Ciddi bir şekilde gün saydım. Baby botoksu tek geçerim.

Selma.H - Botoks Ankara 10.10.2017

Senelerce çok yapay botoks ve farklı uygulamalar gördüğüm için bu alana uzaktan bakardım. Ta ki Tarık hocamla tanışana dek.

Ayşegül S. - Baby Botoks 30.09.2017

4 yıldan fazladır botoks yaptırırım. İlk defa Tarık beye baby botoks yaptırdım.

Nihan U. - Baby Botoks 30.09.2017

Önceden yaptırdığım botokslardaki cin çarpmış görünüm yok. Sade doğal ve abartılı değil. Tavsiye olunur.

Berna M. - Botoks Ankara 29.09.2017

Dr. Tarık Bey ilk anda size doğru yerde olduğunuzu hissettiriyor. İşini özenle yapıyor.

Evin B. - Karın Germe Ameliyatı 28.04.2015

Merhaba sayın doktorum. Geçen sene mart ayında karın germe ameliyatı oldum. Bütün özgüvenim altüst olmuştu ama sizin sihirli elleriniz ve yeteneğiniz sayesinde genç kızken ki halime döndüm.

VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426