doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Jinekomasti

Jinekomasti

Jinekomasti Ankara

Jinekomasti (Erkek meme büyümesi) her yaşta erkekte görülebilen bir durum olup, sosyal anlamda sorunlar ve rahatsızlıklar ile sonuçlanabilir.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, meme bezi dokularının veya fazla yağlanmanın erkeklerde oluştuğu bir durumdur. Erkekte göğüs dokusu genelde 2-2,5cm den daha azdır ve doğrudan memenin altında bulunur. Jinekomasti tek bir memeyi veya her iki memeyi içerecek şekilde, tek taraflı veya iki tarafta mevcut olabilir. Birçok erkekte göğüslerdeki aşırı yağ birikimi de psödojinekomasti dediğimiz durumu oluşturabilir.

Meme kanseri erkeklerde çok nadirdir. Kanserin neden olduğu kitleler, genellikle jinekomasti kaynaklı meme dokularının büyüdüğü meme ucunun altında değildir. Erkek meme kanseri jinekomastinin göğüs dokusundan farklıdır. Erkek meme kanseri deride çekintiye veya meme başında kanlı bir deşarja neden olabilir. Doktorunuz göğüsteki kitlenin kanser olup olmadığını yapacağı muayene ve tetkikler ile size söyleyebilir. Erkekte meme kanseri şüphesi durumunda bir mamografi, erkek meme ultrasonografisi çekilmesi ve genellikle biyopsi alınması gerekir.

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti neden olur sorusunun cevabı aşağıdakilerden herhangi birisi olabilir. Jinekomasti genellikle doğum sonrası, ergenlik veya yaşlanma sebebi ile hormonlardaki değişiklikler sebebi ile oluşabilir. Jinekomasti sıklıkla 2 hormonun dengesindeki değişikliklerden kaynaklanabilir: “östrojen ve testosteron”. Yetişkinlerde aşağıdaki sebebler ile hormon dengesi bozularak jinekomasti gelişebilir;

 • Yaşlanma
 • Bazı hastalıklar (örneğin: Adrenal bez ve testis tümörleri veya hipofiz bezi hastalıkları)
 • Hipertiroidi
 • Hipogonadizm
 • Böbrek hastalıkları
 • Karaciğer yetmezliği
 • İlaçlar (AIDS ilaçları, bazı anksiyete ilaçları, bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları)
 • Kalp ilaçlarının bir kısmı
 • Antidepresanlar
 • Ülser ilaçları
 • Yasadışı uyuşturucular, Anabolik steroidler, amfetamin, eroin, esrar, alkol.

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyatı fiyatları seçilecek cerrahi yönteme göre değişkenlik gösterir. Jinekomasti ameliyatı fiyatı öğrenmek için mutlaka muayene olmanız, sizin için uygun cerrahi prosedürün belirlenmesi gerekir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Sıkça yöneltilen sorulardan bir tanesi “Jinekomasti nasıl anlaşılır” sorusudur. Jinekomasti tanısı doktorunuzun sizinle şikayetlerinize dair detaylı sorgusu muayenesi ve bazı tetkikler ile anlaşılacaktır. Jinekomasti muayenesi; doktorunuzun bu şikayetlerinizin ne zaman başladığı ve mevcut sağlık durumunuz, geçirilen hastalık ve operasyonları içeren soruları ile başlar. Doktorunuz size sorduğu geçmişte sahip olduğunuz hastalıklar, aldığınız ilaçları ve sağlığınıza dair sorulara doğru ve net cevap vermeniz tanıyı kolaylaştırır. Fizik muayenede memede kitle ve yağ dokusu/meme dokusu oranı incelenir. Gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve mamografi istenebilir. Hormonal bir dengesizlikten şüphelenilirse hormon ve kan tetkikleri yapılabilir. Jinekomasti ergen çocuklarda sık görülür. 14 yaşındaki erkek çocukların%65'inde jinekomasti vardır. Göğüs büyümesi devam eden bu yaş grubunda muhtemelen 2 ya da 3 yıl sonra jinekomasti kendiliğinden kaybolacaktır.

Jinekomasti Tedavisi

 1. Jinekomasti Ameliyatı (Erkek Meme Küçültme)

Erkek meme küçültme veya jinekomasti ameliyatı yağ dokusundan ziyade meme dokusunun aşırı büyümüş olduğu veya beraberinde deride sakma da görülen jinekomasti hastalarında etkili tedavi yöntemidir. Oluşmuş bir jinekomasti tedavisi şüphesiz Jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti ameliyatı sırasında meme dokusu meme kahverengi kısmından yapılan ufak bir kesi ile çıkartılarak arzu edilen normal boyutlara getirilir. Genetik, bazı ilaçların kullanılması veya başka belirtilmemiş nedenlerden dolayı, bazı erkeklerde jinekomasti görülebilir.

Ciddi jinekomasti vakalarında, yağ dokusundan ziyade meme dokusunun daha fazla olduğu jinekomasti durumlarında ve memede aşırı sarkma olan durumlarda deriyi toparlamak için doku çıkartılarak jinekomasti ameliyatı tercih edilir.

Jinekomasti tedavisi amacıyla yapılan Jinekomasti ameliyatında kesilerin yeri ve uzunluğu deformitenin ve sarkma miktarının derecesine bağlıdır. Ancak tipik olarak memenin kahverengi kısmının sınırından (areolanın kenarından) (peri-areolar kesi) yapılır. Yara izlerinin mümkün olduğunca göze çarpmaması için kesilerin meme kahverengi kısmına yerleştirmeye özen gösterecektir.

Hastalar Jinekomasti ameliyatı sonrası 4-7. günde  işlerine geri dönmeye hazır hissederler ve ilk birkaç haftadan sonra yavaş yavaş egzersizlere başlamalarına izin verilir.

 1. Jinekomastinin Liposuction ile Tedavisi

Günümüzde en sık tercih edilen ve memnuniyet oranı yüksek jinekomasti operasyonu dur. Bunun sebebi liposuction teknolojisindeki ilerlemeler ile yaklaşık 1 santimetrelik bir kesi ile tüm operasyonun yapılabilmesidir. Vaser liposuction ve Lazer liposuction teknolojileri ile operasyon sonrası aynı gün eve gitmek ve birkaç gün içerisinde normal yaşama dönebilmek mümkündür.

Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi sedasyon veya genel anestezi ile göğsün her iki tarafında birer santimetrelik küçük bir kesi içerir. Daha çok yağdan zengin olan jinekomasti tiplerinde uygun tedavi yöntemidir. Vaser Liposuction ile jinekomasti tedavisi sonrasında ödemin az olması için 1-2 hafta konforlu bir korse giymeniz önerilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatından sonra, göğsünüzün şekli ve görünümünde ani bir düzelme gelişir. Jinekomasti operasyonundan sonra ağrı, ağızdan alınan ağrı kesicilere cevap verir nitelikte hafif bir ağrıdır. Jinekomasti ameliyatı sonrası korse hem sizi daha rahat hissettirecek, hem de ödemin gelişmesini engelleyecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olduğundan hastalar kendilerini birkaç gün sonra çalışmaya hazır hissederler. Tipik olarak jinekomastisi olan erkeklerde postür bozuktur. Yani memelerin görünmemesi için kambur bir biçimde yürümeye alışmış olan hastalarda postür birden düzelmeye başlar. Jinekomasti ameliyatı olanlar dik yürümeye başlarlar. Görüldüğü gibi Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme son derece hızlıdır.

 • Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem 1-2 hafta içerisinde hızla geçmeye başlar.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası duş; 2 gün içerisinde alınır.
 • Jinekomasti ameliyatı sonrası spor; 2 hafta sonra hafif egzersizler, 1 aydan sonra da salon sporları yapılabilir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası sigara için kesin kriterler olmamak ile birlikte  ameliyat sonrası birkaç gün kesilmesi veya azaltılması tavsiye olunur.

Jinekomasti Ameliyatı sonrası tekrar eski halime dönermiyim?

Jinekomasti ameliyatı sonrası fazla yağ, meme dokusu çıkartılır. Bu sebepten hasta yaşam tarzını koruduğu sürece sonuçlar kalıcıdır. Kilo artışı, steroid kullanımı veya bazı tıbbi durumlar, jinekomastinin nüksetmesine neden olabilir. Ayrıca, testosteron düzeylerini etkileyen ilaçlar da jinekomasti oluşumunda önemli olacaktır. Ameliyat sonrasında size yapmamanız gereken hakkında detaylı bilgi verilecektir. Jinekomasti ameliyatı sonrası sarkma olmaması için uygun teknik ve hasta ile detaylı görüşme gereklidir. Hastanın beklentileri de seçilecek teknikte önemlidir.

Jinekomastiden muzdarip olmanız durumunda, komplike olmayan bir operasyon sonrasında bu problemden kurtulmanız mümkündür.  Jinekomasti operasyonu bu problemden muzdarip olan erkeğin daha rahat ve güvenli olmasını sağlamaktadır.

Jinekomasti İlgili Konular - 3
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426