doç dr tarık çavuşoğlu
 1. türkçe
 2. english
 3. deutsche

+90541 932 4689

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerin aşırı meme dokusu geliştirdiği bir durumdur. Bu durum bazen vücudun çok fazla östrojen, çok az androjen ürettiği hormon dengesizliklerinin sonucudur.

Jinekomasti genellikle zararsızdır, ancak erkekler için büyük bir sosyal problem kaynağıdır ve daha ciddi hastalıkları işaret edebilir.

Jinekomasti sıklığını tahmin etmek zordur, ancak bazı tahminler, hafif vakalar da dahil edildiğinde, gençlerde %69 ve yaşlı erkeklerde %65'e kadar sıklıkla görülebildiğini göstermektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Çeşitli sebepler ile erkeklerde jinekomasti görülebilir. Ergenlik döneminde, vücut düzenli olarak hormon seviyelerinde değişiklikler yaşar ve bu da jinekomasti olarak karşımıza çıkar; Bu nedenle ergenlik döneminde jinekomasti çok yaygındır.

Yenidoğanda jinekomastiye anneden gelen östrojen neden olur. Erkek bebeklerde meme tomurcukları yaygındır. Göğüs tomurcukları 6 aylıkken kademeli olarak kaybolma eğilimindedir, ancak bazı bebeklerde daha uzun sürebilir.

Ergenlik öncesi jinekomasti erkek çocuklarda, östrojen üreten bir tümörden de kaynaklanabilir. Meme tomurcukları ergenlik döneminde yaygındır. Tomurcuklar 2 yıla kadar sürebilir, ancak ilk yıl içinde kaybolma eğilimindedirler.

Ergenlikte jinekomasti, ergenliğin hormonal değişikliklerinden kaynaklanır. Jinekomasti, erken ergenlikten orta ergenliğe kadar birçok erkek çocukta görülür. Genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında kaybolur.

Yetişkin erkeklerde jinekomastiye karaciğer veya akciğer kanseri, karaciğer sirozu, aşırı aktif tiroid veya hipofiz bezi, adrenal bezler veya testis kanseri gibi hormon sorunları gibi başka bir durum neden olabilir. Alkol, esrar, metamfetamin ve eroin kullanımı da jinekomastiye neden olabilir.

Kilo alımı ile birlikte obez erkeklerde yalancı jinekomasti (pseudojinekomasti) görülebilir. Yalancı jinekomasti bazen kilo verme ve yoğun spor ile gidebilir, bazen kalıcı olabilir.

Benzer şekilde, erkekler yaşlandıkça vücutları daha az testosteron ve daha fazla östrojen üreten yağ dokusu üretir; yaşlı erkeklerde jinekomasti sık görülür. Diğer bir yaygın sebep ise, vücudun daha fazla östrojen üretmesine veya halihazırda ürettiği östrojene daha açık hale gelmesine neden olabilen, özellikle androjen veya progesteron içeren anabolik steroidlerin (sporcu takviyelerine bağlı jinekomasti) kullanılmasıdır.

Jinekomasti nedenleri arasında en ciddi olanlar arasında testis kanseri, tiroid bozuklukları, karaciğer yetmezliği ve tümörler sayılabilir.

Jinekomastinin kendisi genellikle zararsızdır, ancak özellikle hormon reseptörü pozitif hastalık ile birleştiğinde erkek meme kanserine yönünden uyanık olunması ve bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

 • Hormon dengesinde değişiklik,
 • Erkeklik hormonu azlığı,
 • Kronik hastalıklar,
 • Uzun süreli alkol alımı,
 • Bazı vücut geliştirme ilaçları
 • Yaşlanma,
 • Bazı hastalıklar (Örneğin: Adrenal bez ve testis tümörleri veya hipofiz bezi hastalıkları),
 • Hipertiroidi Hipogonadizm Böbrek hastalıkları Karaciğer yetmezliği,
 • İlaçlar (AIDS ilaçları, bazı anksiyete ilaçları, bazı antibiyotikler ve kemoterapi ilaçları),
 • Kalp ilaçlarının bir kısmı Antidepresanlar Ülser ilaçları,
 • Yasadışı uyuşturucular, Anabolik steroidler, amfetamin, eroin, esrar, alkol.

Jinekomasti nedenleri arasında en sık görüleni herhangi bir sebebe bağlı olmayan (idiyopatik jinekomasti) dir.

Jinekomastiye Neden Olan Genetik Problemler Nelerdir?

Jinekomastinin genetik nedenleri nadirdir. Bununla birlikte, en yaygın genetik neden, Klinefelter sendromu olarak bilinen bir durumdur. Klinefelter sendromunuz varsa, fazladan bir X kromozomunuz vardır. Bu, testislerinizin normal miktarda testosteron üretmediği anlamına gelir. Bu durumda testosteron almak jinekomastinin oluşmasını önleyecektir.

Klinefelter sendromu iseniz jinekomastiniz varsa, testosteron tedavisi bunu azaltabilir. Bazen, kalan fazla meme dokusunu çıkarmak için kozmetik cerrahi gerekir.

Jinekomasti ve Meme Kanseri Arasında Bir Bağlantı Var mı?

Meme kanseri erkeklerde çok nadir görülür (tüm meme kanserlerinin %1'inden azı). Meme kanseri jinekomastiden farklı şekilde kendini gösterir. “Erkekte meme kanserinin sebep olduğu Jinekomastide” kitleler genellikle yumuşaktan ziyade genellikle sert ve düzensizdir ve genellikle göğsün bir tarafındadır. Erkek meme kanserinin belirtileri arasında meme başı deformitesi veya akıntısı veya koltukaltında nodüller sayılabilir. Jinekomastili erkeklerin meme kanserine yakalanma oranı hala çok nadir olmasına rağmen yaklaşık iki kat daha fazladır.

Jinekomasti ile Yaşamak

Jinekomastinin en sık görülen olumsuz etkileri sosyal ve duygusaldır. Bu durumu geliştiren erkekler, arkadaşları ve meslektaşları tarafından zaman zaman haksız yere "kadınsı" olarak etiketlenir veya tembellik ve aşırı yemekle suçlanır.

Ergenler bu damgalamaya karşı özellikle savunmasızdır ve genellikle zorbalık ve sosyal reddedilme yaşarlar. Bu nedenle, yaşamı tehdit eden nedenler ekarte edildiğinde bile, birçok erkek ve ergen jinekomasti ile yaşamaktan memnun değildir.

Jinekomasti Tedavisi

Çoğu durumda, tıbbi jinekomasti tedavisi gerektirmez. Durumun çoğu vakası, özellikle ergenler arasında, birkaç yıl içinde kaybolur. Diyet ve egzersiz, meme başı şişmesi üzerinde çok az etkisi olmasına rağmen, vücut yağından kurtularak fazla meme dokusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Steroid kullanımı sonucu jinekomasti gelişen erkekler, steroid kullanmayı bıraktıklarında genellikle iyileşirler.

İleri Jinekomasti vakaları için cerrahi tek seçenek olabilir. İlaçlar vücudunuzun östrojene duyarlılığını ve/veya östrojen miktarını azaltır. Ameliyatta göğüslerinizden fazla yağ, glandüler doku ve deriyi almamız gerekebilir.

Jinekomasti ameliyatı sıkça uygulanan cerrahi bir işlemdir. Jinekomasti ameliyatı genellikle 2 saatten fazla sürmez, aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı sonrası yaklaşık 1 ay kadar Jinekomasti korsesi giymeniz tavsiye edilecektir.

Jinekomasti Neden Olur? İlgili Konular
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 4689