doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Karın Germe

Karın Germe

Karın Germe Ankara

Hızlı kilo alıp verme ve hamilelik gibi karın derisinin esnekliğini kaybettiren fiziksel ve hormonal etkiler ile karın derisinde gevşeme, sarkma görülür. Bu deformasyonlara karın derisinin kalitesinde azalma ve çatlaklar da eşlik eder. Gebelik ve şişmanlık karın kaslarına da ek yük getirir ve karın kaslarında ayrılma deformite de görülür.

Abdominoplasti

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yıllardır bu problemlerin çözümünde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) deri kalitesi düşük, çoğu zaman çatlakların da olduğu alt karı derisinin cerrahi olarak çıkartılması ile sonuçlanır. Amaç sadece bu deri parçasından kurtulmak değil vücuda şekil vermek de gereklidir.

Karın germe ameliyatı liposuctionın da eklenmesi elde edilecek başarıyı arttırır. Ancak klasik Liposuction yönteminde damar ve sinir yapılar hasarlanacağı için Karın germe ameliyatı ile birlikte yapılacaksa her vücut bölgesinde kolayca çalışmak mümkün değildir. Sonucunda deriyi besleyen damarların zedelenmesinden çekinildiğinden daha sınırlı bir Liposuction ile yetinilirdi.

Günümüzde Vaser Liposuction teknolojisi sayesinde damar ve sinir yapılara zarar vermeden hemen her bölgeye liposuction kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemin adına "Vaser Karın Germe (Vaser Abdominoplasti)" adını vermekteyiz. (Abdominoplasti+Vaser Liposuction=Vaser Abdominoplasti)

Vaser Karın Germe

Vaser Karın Germenin (Vaser Abdominoplasti) en büyük avantajı üst karın bölgesinde deriyi besleyen damarlar Vaser Liposuction sayesinde zarar görmediği için cerrahı istediği gibi geniş alanlarda çalışarak tüm gövdeyi ve sırtı şekillendirebilir.

Vaser karın germe ameliyatı bittiğinde deforme olmuş alt karın derisi (karında çatlaklar ve sarkma sebebi ile) çıkartılmış beraberinde gövde şekillendirilmiştir. Vaser Abdominoplasti'de daha geniş alanlara liposuction yapılabilmektedir.

Abdominoplasti Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kan sulandırıcı (antiagregan) ilaçlar, yeşil çay, multivitaminler (özellikle e-vitamini),Omega 3 kanı sulandıracağından ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.(Hastanın sürekli kullanması gereken ilaçlar doktoruna danışılarak kesilir) Karın Germe ameliyatı (Abdominoplasti) öncesi ve sonrası süreçte en azından belli bir süre sigaranın kullanılmaması önerilecektir. Karın Germeameliyatı (Abdominoplasti) günü makyaj yapılmaması, oje sürülmemesi ve küpe yüzük gibi takılar takılmaması istenir. Karın Germe ameliyatı (Abdominoplasti) öncesi 6-7 saat yemek ve su alınmaması istenir. Karın Germe ameliyatı 1-2 saat öncesinde sizin için hazırlanan odanıza yatar ve teskin edici ilaçlar ile ameliyata hazırlanırsınız.

Abdominoplasti sonrasındaki iyileşme nasıldır?

Karın germe ameliyatı sonrasında 1 gece hastanede misafir ederiz. Abdominoplasti ameliyatı sonrası 2 hafta kadar kuşak tarzında bir korse kullanmanızı isteriz. Vaser karın germe ameliyatı sonrası ilk günlerde ödem(şişlik) ve ekimoz(morluklar) olabilir. Abdominoplasti ameliyatısırasında cilt altına verilen özel tumescent solüsyon içerdiği lokal anestezik maddeler sayesinde ameliyat sonrasında ağrıyı da engeller. Sonraki günlerde duyulan ağrı ağızdan alınan basit ağrı kesiciler ile geçecek niteliktedir. Karın germe ameliyatı sonrasında hastalarımız genellikle, verdiğimiz 20 günlük istirahat bitmeden 2. Haftanın sonunda işlerine başlarlar.

Karın germe sonrasında hamile kalırsam sorun yaşar mıyım?

Karın germe sonrası gebe kalınıp çocuk sahibi olunabilir. Birkaç yıl içerisinde gebelik planlanıyorsa, ameliyatın doğum sonrasına ertelenmesi mantıklıdır. Karın germe ameliyatı sonrası erken dönem (1 sene) gebelik planlanıyorsa, karın germe ameliyatını hamilelik sonrası döneme planlamak en uygunudur. Ancak karın germe ameliyatı sonrası gebe kalabilir ve doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatının buna bir engeli olmaz.

Abdominoplasti sonrası izler çok belirgin olur mu?

Karın germe ameliyatı sonrası izler ilk birkaç ay kırmızı sonra deri rengi olan sedef rengini almaya başlar. Karın germe sonrası skar (iz) 1 senenin sonunda olgunlaşır. Karın germe ameliyatı sonrası iz iç çamaşırı içinde kalacağından hastalarımızın birçoğunu rahatsız etmemektedir. Bazı hastalarımız karın germe ameliyatı dikiş izi üzerine kreatif dövmeler(tatuaj) planlayarak daha estetik hale getirmektedirler.

Abdominoplasti sonrası şişlik ve ödem ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatı ve klasik liposuction sonrası ödem birkaç ay devam etmekteydi. Vaser liposuction ve karın germe ameliyatı kombinasyonunda şişlik (ödem) hızla gerilediğini görmekteyiz. İlk ayın sonunda ödemin çoğu geçmiş olmaktadır.

Abdominoplasti sonrası çatlaklar gider mi?

Karın germe sonrası göbek seviyesine kadar olan çatlaklar (alt karın bölgesi),çıkartılan parçada kalacağından gidecektir.

Doğum sonrası karında sarkma ve çatlaklar karın germe ameliyatı ile gider mi?

Doğum sonrası karında oluşan deformiteler için en sık kullandığımız tedavi yöntemi karın germe ameliyatıdır.

Abdominoplasti ameliyatı sonrası ne zaman normal yaşama dönülebilir?

Karın germe ameliyatı sonrası en az 7-10 gün istirahat önerilir.

Karın Germe Yaptıranların Yorumları
Karın Germe İlgili Konular
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426