doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Karın Germe

Karın Germe

Karın Germe Ankara

Hızlı kilo alıp verme ve hamilelik gibi karın derisinin esnekliğini kaybettiren fiziksel ve hormonal etkiler ile karın derisinde gevşeme, sarkma görülür. Bu deformasyonlara karın derisinin kalitesinde azalma ve çatlaklar da eşlik eder. Gebelik ve şişmanlık karın kaslarına da ek yük getirir ve karın kaslarında ayrılma deformite de görülür.

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yıllardır bu problemlerin çözümünde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Karın Germe Ameliyatı Abdominoplasti deri kalitesi düşük, çoğu zaman çatlakların da olduğu alt karı derisinin cerrahi olarak çıkartılması ile sonuçlanır. Amaç sadece bu deri parçasından kurtulmak değil vücuda şekil vermek de gereklidir.

Karın germe ameliyatı liposuctionın da eklenmesi elde edilecek başarıyı arttırır. Ancak klasik Liposuction yönteminde damar ve sinir yapılar hasarlanacağı için Karın germe ameliyatı ile birlikte yapılacaksa her vücut bölgesinde kolayca çalışmak mümkün değildir. Sonucunda deriyi besleyen damarların zedelenmesinden çekinildiğinden daha sınırlı bir Liposuction ile yetinilirdi.

Günümüzde Vaser Liposuction teknolojisi sayesinde damar ve sinir yapılara zarar vermeden hemen her bölgeye liposuction kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemin adına "Vaser Karın Germe (Vaser Abdominoplasti)" adını vermekteyiz. (Abdominoplasti+Vaser Liposuction=Vaser Abdominoplasti)

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2020

Karın Aerme Ameliyatı Fiyatları 2020 uygulama ve beraberindeki ek cerrahi prosedürlere göre değişir. Karın germe fiyatları (abdominoplasti ameliyatı fiyatları) genellikle Vaser liposuction ve gerektiğinde yapılacak diyastazis rekti onarımı ameliyatı fiyatı ile birlikte paket olarak belirlenir.

Vaser Karın Germe Ameliyatının Avantajları

Vaser Karın Germenin (Vaser Abdominoplasti) en büyük avantajı üst karın bölgesinde deriyi besleyen damarlar Vaser Liposuction sayesinde zarar görmediği için cerrahı istediği gibi geniş alanlarda çalışarak tüm gövdeyi ve sırtı şekillendirebilir.

Vaser karın germe ameliyatı bittiğinde deforme olmuş alt karın derisi (karında çatlaklar ve sarkma sebebi ile) çıkartılmış beraberinde gövde şekillendirilmiştir. Vaser Abdominoplasti'de daha geniş alanlara liposuction yapılabilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kan sulandırıcı (antiagregan) ilaçlar, yeşil çay, multivitaminler (özellikle e-vitamini),Omega 3 kanı sulandıracağından ameliyattan bir hafta önce kesilmelidir.(Hastanın sürekli kullanması gereken ilaçlar doktoruna danışılarak kesilir) Karın Germe ameliyatı (Abdominoplasti) öncesi ve sonrası süreçte en azından belli bir süre sigaranın kullanılmaması önerilecektir. Karın Germeameliyatı (Abdominoplasti) günü makyaj yapılmaması, oje sürülmemesi ve küpe yüzük gibi takılar takılmaması istenir. Karın Germe ameliyatı (Abdominoplasti) öncesi 6-7 saat yemek ve su alınmaması istenir. Karın Germe ameliyatı 1-2 saat öncesinde sizin için hazırlanan odanıza yatar ve teskin edici ilaçlar ile ameliyata hazırlanırsınız.

Abdominoplasti ameliyatının çeşitleri tam karın germe ve mini karın germedir!

En sık yapılan Karın Germe Ameliyatları "Tam Karın Germe" ve "Mini Karın Germe" ameliyatlarıdır.

Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı alt karın bölgesindeki deride çatlakları ve deride fazlaca sarkma, gevşeme olan kişiler için uygundur. Tam karın germe ameliyatı deforme olmuş karın bölgesi alınınca yeniden dizayn edilen yeni bir göbek deliği oluşturulur. Tam karın germe yani abdominoplasti ameliyatında iz iç çamaşırının içinde kalacak şekilde tasarlanır. Tam Karın Germe (Abdominoplasti) ameliyatı sırasında üst karın ve bel (simit) bölgesine Vaser liposuction yapılır. Aynı ameliyat sırasında karın kaslarındaki deformasyon ve ayrılmaya(diyastazis rekti) da müdahale edilerek daha sıkı bir karın elde edilebilir. Bu sayede ileride oluşabilecek fıtıklar da önlenmiş olur.

Mini Karın Germe Ameliyatı

Kasıkta tam karın germe ameliyatına göre biraz daha küçük bir kesi ile yapılır. Alt karın bölgesindeki sarkma az, deri çatlakları(stria) alt karın bölgesinde daha aşağı kısımlarda yer almakta ise Mini Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yapılarak çözüm bulunabilir. Tam Karın Germe Ameliyatından (Abdominoplasti) farklı olarak kesimiz daha küçük, çıkartılan deri miktarı daha azdır ve göbek deliğinin yeri değişmez. Mini Karın Germe Ameliyatında Abdominoplasti da karın kasları onarımı (diyastazis rekti onarımı) yapılabilir. Aynı seansta Vaser liposuction ile gövdede şekillendirme tamamlanır.

Karın Germe için ilk görüşmemizde detaylı bir şekilde geçirilmiş veya mevcut hastalık, ameliyatlar, allerji, kullanılan ilaçlar gibi özgeçmişinize dair gerekli sorular sorulur. Karın germe sonrası sonrası süreç nasıldır, drenler, karın germe sonrası kaç gün istirahat gerekir, karın germe sonrası iz nerede ve ne kadar kalır, karın germe sonrası ne zaman günlük yaşamıma dönerim gibi sorularınıza yanıtlar verilir. Bu görüşme esnasında sizin ayrıntılı tıbbi özgeçmişiniz alınır ve daha önce geçirilen operasyonlarınız sorulur. Karın germe öncesi sonrası detaylı olarak anlatılır. Karın bölgenizi ayakta ve yatarak muayene eder, deri kalitesi, kaslardaki deformasyon tespit edilir.

Karın germe ameliyatı nasıl yapılır?

Karın bölgesindeki deformitenin büyüklüğüne göre(karında sarkma, karında çatlak tedavisi yaygınlığına) yapılacak işlemin çerçevesi değişir. Tam Karın germe ameliyatı yapılacak işlemin çerçevesine göre 2-4 saat, mini karın germeameliyatıyaklaşık 2 kadar saat sürebilir. Yapılacak kesiler sezeryan izinin devamı şeklinde dizayn edilecek olup iç çamaşırı içinde kalacaktır. Vaser mini karın germede yapılacak kesi daha kısadır ve dolayısı ile iz de daha küçük olacaktır. Mini abdominoplasti de göbek yerimiz değişmeyecektir. Abdominoplasti ameliyatı esnasında karın kaslarındaki ayrılma ve zayıflıklar(diyastazis rekti) onarımı da yapılabilir. Abdominoplasti ameliyatı tam teşekküllü hastane ve ameliyathane şartlarında yapılır. Ameliyatı yapacak doktorun konuya dair tecrübesi yanı sıra, ameliyatın yapılacağı hastane, verilen anestezi, ameliyathane ve sonrası bakım da önemlidir. Dikişler gizli estetik dikişler şeklinde olup eriyebilen dikiş materyali kullanıldığından dikiş alınması gerekmez.

Abdominoplasti ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci nasıldır?

Karın germe ameliyatı sonrasında 1 gece hastanede misafir ederiz. Abdominoplasti ameliyatı sonrası 2 hafta kadar kuşak tarzında bir korse kullanmanızı isteriz. Vaser karın germe ameliyatı sonrası ilk günlerde ödem(şişlik) ve ekimoz(morluklar) olabilir. Abdominoplasti ameliyatısırasında cilt altına verilen özel tumescent solüsyon içerdiği lokal anestezik maddeler sayesinde ameliyat sonrasında ağrıyı da engeller. Sonraki günlerde duyulan ağrı ağızdan alınan basit ağrı kesiciler ile geçecek niteliktedir. Karın germe ameliyatı sonrasında hastalarımız genellikle, verdiğimiz 20 günlük istirahat bitmeden 2. Haftanın sonunda işlerine başlarlar.

Karın germe ameliyatı sonrasında hamile kalırsam sorun yaşar mıyım?

Karın germe sonrası gebe kalınıp çocuk sahibi olunabilir. Birkaç yıl içerisinde gebelik planlanıyorsa, ameliyatın doğum sonrasına ertelenmesi mantıklıdır. Karın germe ameliyatı sonrası erken dönem (1 sene) gebelik planlanıyorsa, karın germe ameliyatını hamilelik sonrası döneme planlamak en uygunudur. Ancak karın germe ameliyatı sonrası gebe kalabilir ve doğum yapabilirsiniz. Karın germe ameliyatının buna bir engeli olmaz.

Karın germe ameliyatı sonrası izler çok belirgin olur mu?

Karın germe ameliyatı sonrası izler ilk birkaç ay kırmızı sonra deri rengi olan sedef rengini almaya başlar. Karın germe sonrası skar (iz) 1 senenin sonunda olgunlaşır. Karın germe ameliyatı sonrası iz iç çamaşırı içinde kalacağından hastalarımızın birçoğunu rahatsız etmemektedir. Bazı hastalarımız karın germe ameliyatı dikiş izi üzerine kreatif dövmeler(tatuaj) planlayarak daha estetik hale getirmektedirler.

Karın germe ameliyatı sonrası şişlik, ödem ne kadar sürer?

Karın germe ameliyatı ve klasik liposuction sonrası ödem birkaç ay devam etmekteydi. Vaser liposuction ve karın germe ameliyatı kombinasyonunda şişlik (ödem) hızla gerilediğini görmekteyiz. İlk ayın sonunda ödemin çoğu geçmiş olmaktadır.

Karın estetiği yaptıranların yorumları zor olduğu söyleniyor, doğru mudur?

İnternet ortamında karın germe forumlarında birçok kişi tecrübelerini paylaşabildiği gibi kulaktan dolma ve tecrübeye dayanmayan yorumlara da rastlanmaktadır. En iyi yöntem karın germe konusuna hakim bir estetik cerrahtan yüz yüze alacağınız bilgilerdir.

Abdominoplasti ameliyatı sonrası iyileşme nasıldır?

Karın germe ameliyatı sonrası iyileşme, özellikle Vaser Karın germe ameliyatı sonrası oldukça hızlı ve konforludur. Birinci haftanın sonunda masa başı işinize, 2. Haftanın sonunda ise diğer iş dallarına dönmeniz mümkündür. Çok ağır bir beden aktivitesi gerektiren bir işiniz varsa 3. Haftayı beklemek yararlı olabilir.

Karın germe sonrası çatlaklar gider mi?

Karın germe sonrası göbek seviyesine kadar olan çatlaklar (alt karın bölgesi),çıkartılan parçada kalacağından gidecektir.

Doğum sonrası karında sarkma ve çatlaklar karın germe ameliyatı ile gider mi?

Doğum sonrası karında oluşan deformiteler için en sık kullandığımız tedavi yöntemi karın germe ameliyatıdır.

Karın germe (Abdominoplasti) sırasında karında mevcut fıtıklar onarılabilir?

Karın germe ameliyatı sırasında karın kaslarındaki zafiyetler ve fıtıklaşmalar da onarılabilir.

Karın germe ameliyatı sonrası ne zaman normal yaşama dönülebilir?

Karın germe ameliyatı sonrası en az 7-10 gün istirahat önerilir.

Karın Germe Yaptıranların Yorumları
Karın Germe İlgili Konular
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426