doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti Ameliyatı Ankara

Jinekomasti Ameliyatı erkekte normalden fazla olan meme ve yağ dokusunun çeşitli cerrahi teknikler ile alınması ve erkek memesinin estetik ölçülerine ulaştırılmasıdır.

Jinekomasti ameliyatı günümüzde ileri ameliyat teknikleri sayesinde son derece etkili, konforlu ve başarılı bir şekilde yapılan bir operasyondur.

Erkekte memenin, kadınlarda olduğu gibi bir fonksiyonu yoktur. Erkekte büyük göğüs, erkeksi görünümü etkilediğinden ve estetik bir sorun yarattığından Jinekomasti Ameliyatı ile düzeltilmesi gereken bir durumdur. 

Jinekomasti Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti Ameliyatı uygulamalarında kullanılan "liposuction" teknikleri adeta yeni bir çığır açmıştır. Lazer liposuction, sonrasında "Vaser Liposuction" gibi yağ alma yöntemleri jinekomasti ameliyatını daha kolay ve konforlu hale getirmiştir. Vaser Lipo ile jinekomasti ameliyatında dokuya zararvermeksizin yağ içerik başarı ile alınabilmektedir.

Jinekomasti sanılanın ötesinde sık görülen bir durumdur. Jinekomasti erkeklerde en sık yapılan estetik cerrahi ameliyatları arasında 3. sıradadır.

Jinekomasti ameliyatında uygulanacak teknik erkek memesindeki yağ veya gland (meme dokusu) yoğunluğuna göre değişir. Yine memenin sarkma oranı da Jinekomasti ameliyat yöntemini etkileyen diğer bir faktördür.

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2021

Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları 2021 hastanın muayenesi sonucunda, yapılacak işleme göre söylenebilir. Jinekomasti Ameliyatı Ankara fiyatları ameliyatın yapıldığı hastane, hastanede kalış süresine göre değişkenlik gösterebilir. Jinekomasti fiyat bilgisi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti ameliyatında hangi yöntem en iyisi olduğu muayeneniz sonucunda söylebilir. Mesela yağ dokusu yoğun ise Liposuction ile yağ dokusu ortamdan uzaklaştırılarak hızlı, kolay ve ağrısız bir şekilde operasyon sona erebilir. Eğer hastada meme dokusu (gland) ve yağ dokusunun her ikisi birden mevcut ise Liposuction’a ek olarak meme dokusunun da alınması (gland eksizyonu) gereklidir. Her iki işlem bir arada yapılarak meme şekilli ve düz bir hale getirilir.

Günümüzde Vaser Liposuction ile Jinekomasti Ameliyatı en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Ultrasonik ses dalgaları ile yağlar defragmante edilir ve sıvı hale getirilir. Çok ince kanüller yardımı ile sıvı haldeki bu yağlar meme dokusundan uzaklaştırılır. Ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı operasyonlarımda tercih ettiğim yöntemdir. VaserLipo ismi ile çok popüler olan bu yöntemin en büyük avantajı ise yüksek frekanstaki ses dalgaları ile sadece yağın parçalanması; damar, sinir ve bağ dokusuna zarar verilmemesidir. Bu sayede hastalar ertesi gün normal yaşamlarına dönerler.

Eğer hastada yağ dokusu yanı sıra yoğun sert bir meme dokusu da varsa meme dokusunun da memenin kahverengi kısmının sınırından (areolanın kenarından) ufak bir kesi (peri-areolar kesi) yapılır. Meme başı altındaki sert ve yoğun meme dokusu alınır. Yara izlerinin mümkün olduğunca göze çarpmaması için kesiler özenli bir şekilde meme kahverengi kısmı sınırında yapılır.

Hastalar Jinekomasti Ameliyatı sonrası 2-3 günde masa başı işlerine geri dönmeye hazır hissederler ve ilk birkaç haftadan sonra yavaş yavaş egzersizlere başlamalarına izin verilir.

Vaser Liposuction ile Jinekomasti Ameliyatı

Vaser Liposuction ile Jinekomasti Ameliyatı doku saygılı bir teknik olup; çevredeki damar, sinir ve yumuşak dokulara zarar vermez. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sırasında kanama daha az, sonrasında morluk çok daha az görülür. Bu sayede Jinekomasti ameliyatı sonrası daha az ağrı, morluk ve daha az ödem ile hastalar iş yaşamlarına hızlıca dönerler.

Birkaç milimetrelik kesiler ile tüm operasyon tamamlandığından, bu kapalı jinekomasti ameliyat tekniği sayesinde iz (skar) kalma problemi minimaldir. Jinekomasti ameliyatı sırasında karın, bel(simit) ve sırt yağlarından da kurtulmak isterse aynı ameliyatta kolaylıkla gövde vaser liposuction da eklenebilir.

jinekomasti ameliyatı sonrası

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası süreç son derece konforlu ve ağrısızdır. Hastanede yatış gerektirmez. Vaser Lipo'nun kontraksiyon (sıkılaştırıcı) etkisi içi boşaltılan memenin sarkmaması için faydalı olacaktır. Jinekomasti operasyonundan sonra, göğsünüzün şekli ve görünümünde hızlı bir düzelme gelişir.

Jinekomasti operasyonundan sonra ağrı, ağızdan alınan ağrı kesicilere cevap verir nitelikte hafif bir ağrıdır. Jinekomasti ameliyatı sonrası korse hem sizi daha rahat hissettirecek, hem de ödemin gelişmesini engelleyecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası iyileşme hızlı olduğundan hastalar kendilerini birkaç gün sonra çalışmaya hazır hissederler. Tipik olarak jinekomastisi olan erkeklerde postür bozuktur. Yani memelerin görünmemesi için kambur bir biçimde yürümeye alışmış olan hastalarda postür birden düzelmeye başlar. Jinekomasti ameliyatı olanlar dik yürümeye başlarlar. Görüldüğü gibi Jinekomasti Ameliyatı Sonrası iyileşme son derece hızlıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ödem

Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem 1-2 hafta içerisinde hızla geçmeye başlar. Bu ödemi atmak için ekstra ilaç kullanımına gerek yoktur. Cerrahi müdahaleye bağlı Jinekomasti ameliyatı sonrası ödem iyileşmeye paralel hızla düzelecektir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Banyo

Jinekomasti ameliyatı sonrası banyo 2 gün içerisinde yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra Memeler Tekrar Büyür mü?

Jinekomasti ameliyatı sırasında mevcut meme dokusundaki yağ miktarının çoğu alındığından, jinekomasti ameliyatından sonraki yıllardaki kilo alışlarda vücudun en az etkilenecek bölgelerinin başında gelir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası fazla yağ, meme dokusu çıkartılır. Bu sebepten hasta yaşam tarzını koruduğu sürece sonuçlar kalıcıdır. Kilo artışı, steroid kullanımı veya bazı tıbbi durumlar, jinekomastinin nüksetmesine neden olabilir. Ayrıca, erkeklik hormonu düzeylerini etkileyen ilaçlar da jinekomasti oluşumunda önemli olacaktır. Ameliyat sonrasında size yapmamanız gereken hakkında detaylı bilgi verilecektir.

Jinekomasti ameliyatı sonrası sarkma olmaması için uygun teknik ve hasta ile detaylı görüşme gereklidir. Hastanın beklentileri de seçilecek teknik de önemlidir.

Jinekomastiden muzdarip olmanız durumunda, komplike olmayan bir operasyon sonrasında bu problemden kurtulmanız mümkündür. Jinekomasti operasyonu bu problemden muzdarip olan erkeğin daha rahat ve güvenli olmasını sağlamaktadır.

Erkekte Göğüs Küçültme Ameliyatı Nedir?

Jinekomasti bazen memede deri sarkması ve çok büyük memeler ile karşımıza çıkabilir. Bu kişilerde Erkekte Göğüs Küçültme Ameliyatı yapılır. Klasik liposuction ve meme dokusunun çıkarılması işlemlerinden farklı olarak sarkan deriyi toparlamak için “erkek meme küçültme ameliyatı” göğüs bölgesinde bir miktar kesi ve izi de gerektirir.

Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı nedir?

Jinekomasti ameliyatının puberte (ergenlik) dönemi sonrası yapılması uygundur. "Jinekomasti Ameliyatı Yaş Sınırı" belirtmek gerekirse, 17 yaşından sonra Jinekomasti ameliyatı yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Jinekomasti ameliyatı öncesi 7-10 gün kan sulandırıcı ilaç veya bitkisel çay ve vitaminlerden (yeşil çay, E vitamini, omega 3, v.s)kaçınmak gerekir. Jinekomasti ameliyatı öncesi ameliyat saatinden 6-7 saat öncesinde yemek ve su alımı durdurulur.

Jinekomasti Ameliyatsız Tedavi Edilebilir mi?

Jinekomasti ameliyatsız tedavisi muhtelif yöntemlerle denenir ve genellikle başarısız olunur. Jinekomasti rahatsızlığı, ilaçlar veya tiroid, karaciğer gibi organ rahatsızlıklarına bağlı ise, ilaçların kesilmesi veya hastalığın tedavisi ile gerileyebilir. En etkili jinekomasti tedavisi ameliyattır!

Jinekomasti Atleti

Jinekomasti atleti terimi iki farklı amaç ile kullanılan bir çeşit korseyi tanımlar. Jinekomasti şikayeti olan bazı erkekler gömlek veya t-shirt altına jinekomasti atleti giyerek, mevcut durumu gizlemeye, kamufle etmeye çalışmaktadır. Elbette bu amaçla kullanılan jinekomasti atleti mevcut durumu gizlemeye çalışmaktan öte gerçek bir çözüm değildir.

Jinekomasti Korsesi

Jinekomasti ameliyatı sonrasında kullandığımız jinekomasti korsesi de bazen jinekomasti atleti olarak anılmaktadır. Zira jinekomasti korseleri de tıpkı jinekomasti atleti gibi atlet şeklinde önden kopçalı olarak giyilen kıyafetlerdir. Jinekomasti korsesinin, jinekomasti ameliyatı sonrası 3-4 hafta kadar kullanılması önerilir. Jinekomasti korsesi ameliyat sonrası ödemin daha az olması ve daha şekilli iyileşmeyi sağlar.

Liposuction ile Jinekomasti Ameliyatı

Günümüzde en sık tercih edilen ve memnuniyet oranı yüksek jinekomasti operasyonu liposuction ile jinekomasti ameliyatıdır. Bunun sebebi liposuction teknolojisindeki ilerlemeler ile yaklaşık 1 santimetrelik bir kesi ile tüm operasyonun yapılabilmesidir. Vaser liposuction ve Lazer liposuction teknolojileri ile operasyon sonrası aynı gün eve gitmek ve birkaç gün içerisinde normal yaşama dönebilmek mümkündür.

Vaser liposuction ile jinekomasti ameliyatı, sedasyon veya genel anestezi ile göğsün her iki tarafında birer santimetrelik küçük bir kesi ile yapılabilir. Daha çok yağdan zengin olan jinekomasti tiplerinde uygun tedavi yöntemidir. Vaser Liposuction ile jinekomasti tedavisi sonrasında ödemin az olması için 1-2 hafta konforlu bir korse giymeniz önerilir.

Jinekomasti Tedavisi Sporun Yeri

Jinekomati ameliyatı sonrası 4. Haftadan itibaren sporu tavsiye ediyoruz. Jinekomasti sebebi obezite ise spor ve diyetin mutlaka yararı olacaktır. Spor ve diyete rağmen erkek göğüs büyüklüğü devam edebilir. Erkekte meme bölgesinde biriken yağlar spor ve diyete dirençli olabilir. Birçok hasta spor yaptığında özellikle göğüs kası antremanları sonrası kas hacminin artması sonucunda göğüslerinin daha büyük göründüğünden şikayet eder. Bu aşamada yapılan jinekomasti ameliyatı hastaya beklentisi olan görünümü sağlayabilir.

Jinekomasti ilacı var mı?

Jinekomasti problemi olan erkekler ilk olarak jinekomasti ilacı var mı veya jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir mi arayışı içine girer. Jinekomasti ilaçla tedavi edilebilir olması için hormonal sebeplere bağlı veya sistemik bir hastalığa (karaciğer, tiroid, hipofiz bezi hastalıkları) bağlı olarak gelişmiş olması gerekir. Bu hastalıkların tümünde de ilaç ile tedavi olmayıp yine cerrahi müdahale gereklilikleri alabilir. Halihazırda gelişmiş birçok jinekomasti ilaç ile tedavi edilemeyip, jinekomasti ameliyatı gerekliliği olmaktadır.

Erkeklerde meme büyümesi doğal tedavisi var mıdır?

Erkeklerde meme büyümesi doğal tedavisi olarak lanse edilen karışımlar, jinekomasti kremi veya jinekomasti ilacı olarak sunulan doğal kürler çoğu zaman hassas hormon dengesini bozup durumu kötüleştirmekte veya gereksiz masraflara yol açmaktadır. Jinekomasti eğer endokrinolojik(hormonal) bir sebebe bağlı ise bunun tedavisi oldukça hassas bir konu olup, bir endokrinoloji uzmanınca yapılır Kaldı ki yerleşik bir jinekomastinin bir jinekomasti kremi adı altında satılan ürün ile gerilemesi mümkün değildir.

Erkeklerde meme büyümesini engellemek mümkün mü?

Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) engellemek,

  • Sebep hormonal bir dengesizlik ise,
  • Hormon salgılayan bir tümör ise,
  • Karaciğer, tiroid ve diğer sistemik hastalıklara yol açan organ patolojileri ise zamanında müdahale ile mümkün olabilir.
Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti) hangi bölüm tarafından tedavi edilir?

Erkeklerde meme büyümesi hangi bölüm tarafından tedavi edileceği çoğu kez bilinmemekte ve kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır. Erkelerde meme büyümesi (jinekomasti) cerrahi tedavisi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi tarafından yapılmaktadır. Plastik Cerrahi uzmanı gerekli durumlarda meme ultrasonografisi ve hormonal tetkikler ile birlikte bir endokrinoloji uzmanından konsültasyon isteyerek sebebi araştırabilir. Erkeklerde meme büyümesi (en sıklıkla görüldüğü gibi) herhangi bir sebebe bağlı olmayan bir jinekomasti ise bu rahatsızlığın cerrahi tedavisi bir Plastik Cerrah tarafından yapılır.

Jinekomasti Ameliyatı İlgili Konular
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426