doç dr tarık çavuşoğlu
 1. türkçe
 2. english
 3. deutsche

+90541 932 4689

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Hızlı kilo alıp verme ve hamilelik gibi karın derisinin esnekliğini kaybettiren fiziksel ve hormonal etkiler ile karın derisinde gevşeme, sarkma görülür. Bu deformasyonlara karın derisinin kalitesinde azalma ve çatlaklar da eşlik eder. Gebelik ve şişmanlık karın kaslarına da ek yük getirir ve karın kaslarında ayrılma deformite de görülür.

Abdominoplasti Ne Demek?

Abdominoplasti (karın germe ameliyatı) yıllardır bu problemlerin çözümünde sıkça kullanılan bir yöntemdir. Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) deri kalitesi düşük, çoğu zaman çatlakların da olduğu alt karı derisinin cerrahi olarak çıkartılması ile sonuçlanır. Amaç sadece bu deri parçasından kurtulmak değil vücuda şekil vermek de gereklidir.

Karın germe ameliyatı liposuctionın da eklenmesi elde edilecek başarıyı arttırır. Ancak klasik Liposuction yönteminde damar ve sinir yapılar hasarlanacağı için Karın germe ameliyatı ile birlikte yapılacaksa her vücut bölgesinde kolayca çalışmak mümkün değildir. Sonucunda deriyi besleyen damarların zedelenmesinden çekinildiğinden daha sınırlı bir Liposuction ile yetinilirdi.

Günümüzde Vaser Liposuction teknolojisi sayesinde damar ve sinir yapılara zarar vermeden hemen her bölgeye liposuction kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu işlemin adına "Vaser Karın Germe (Vaser Abdominoplasti)" adını vermekteyiz. (Abdominoplasti+Vaser Liposuction=Vaser Abdominoplasti)

Karın Germe Ameliyatı Ankara

Karın germe ameliyatı veya abdominoplasti Ankara ameliyatı sadece deforme olmuş karın derisini germek için yapılmaz. Karın germe ameliyatında aynı zamanda karın kaslarında zamanla, doğumla veya kilo alıp verme ile gelişen kas deformasyonunu da onarmak mümkündür.

Karın germe ameliyatı sırasında yapılan kas onarımına diyastazis rekti onarımı denir. Karın germe ameliyatı sırasında bel ve üst karında yerleşmiş yağları da vaser liposuction ile alabilmekteyiz. Bu işleme vaser karın germe Ankara adını veriyoruz.

Bir çok kadın ve erkek alt karin bölgesinde biriken yağlar ve sarkmalardan şikayetçidir. Alt karın bölgesinde yağ birikme eğilimi vardır. Gebelikler, sezeryan kesileri, geçirilen karın ameliyatları ve kilo artışı ve kayıpları, özellikle alt karın bölgesindeki deri kalitesini azaltır ve yağlanmayı arttırır. Doğum yapmış birçok kadının karnı gevşektir ve zayıflasa bile kaybolmayan yağ birikimi ile deformedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın bölgesindeki deformitenin büyüklüğüne göre (karında sarkma, karında çatlak tedavisi yaygınlığına) yapılacak işlemin çerçevesi değişir. Tam Karın germe ameliyatı yapılacak işlemin çerçevesine göre 2-4 saat, mini karın germe yaklaşık 2 kadar saat sürebilir. Yapılacak kesiler sezeryan izinin devamı şeklinde dizayn edilecek olup iç çamaşırı içinde kalacaktır. Vaser mini karın germe Ankara yapılacak kesi daha kısadır ve dolayısı ile iz de daha küçük olacaktır. Mini abdominoplasti de göbek yerimiz değişmeyecektir.

Karın germe ameliyatı Ankara esnasında karın kaslarındaki ayrılma ve zayıflıklar(diyastazis rekti) onarımı da yapılabilir. Abdominoplasti ameliyatı tam teşekküllü hastane ve ameliyathane şartlarında yapılır. Ameliyatı yapacak doktorun konuya dair tecrübesi yanı sıra, ameliyatın yapılacağı hastane, verilen anestezi, ameliyathane ve sonrası bakım da önemlidir. Dikişler gizli estetik dikişler şeklinde olup eriyebilen dikiş materyali kullanıldığından dikiş alınması gerekmez.

Karın Germe Ameliyatı Çeşitleri

En sık yapılan karın germe ameliyatları;

 • Tam Karın Germe Ameliyatı
 • Mini Karın Germe Ameliyatı

1- Tam Karın Germe Ameliyatı

Tam karın germe ameliyatı alt karın bölgesindeki deride çatlakları ve deride fazlaca sarkma, gevşeme olan kişiler için uygundur. Tam karın germe ameliyatı deforme olmuş karın bölgesi alınınca yeniden dizayn edilen yeni bir göbek deliği oluşturulur. Tam karın germe yani abdominoplasti ameliyatında iz iç çamaşırının içinde kalacak şekilde tasarlanır.

Tam Karın Germe (Abdominoplasti) ameliyatı sırasında üst karın ve bel (simit) bölgesine Vaser liposuction yapılır. Aynı ameliyat sırasında karın kaslarındaki deformasyon ve ayrılmaya(diyastazis rekti) da müdahale edilerek daha sıkı bir karın elde edilebilir. Bu sayede ileride oluşabilecek fıtıklar da önlenmiş olur.

karın germe ameliyatı

2- Mini Karın Germe Ameliyatı

Kasıkta tam karın germe ameliyatına göre biraz daha küçük bir kesi ile yapılır. Alt karın bölgesindeki sarkma az, deri çatlakları(stria) alt karın bölgesinde daha aşağı kısımlarda yer almakta ise Mini Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) yapılarak çözüm bulunabilir. Tam Karın Germe Ameliyatından (Abdominoplasti) farklı olarak kesimiz daha küçük, çıkartılan deri miktarı daha azdır ve göbek deliğinin yeri değişmez. Mini Karın Germe Ameliyatında Abdominoplasti da karın kasları onarımı (diyastazis rekti onarımı) yapılabilir. Aynı seansta Vaser liposuction ile gövdede şekillendirme tamamlanır.

Karın Germe için ilk görüşmemizde detaylı bir şekilde geçirilmiş veya mevcut hastalık, ameliyatlar, allerji, kullanılan ilaçlar gibi özgeçmişinize dair gerekli sorular sorulur. Karın germe sonrası sonrası süreç nasıldır, drenler, karın germe sonrası kaç gün istirahat gerekir, karın germe sonrası iz nerede ve ne kadar kalır, karın germe sonrası ne zaman günlük yaşamıma dönerim gibi sorularınıza yanıtlar verilir. Bu görüşme esnasında sizin ayrıntılı tıbbi özgeçmişiniz alınır ve daha önce geçirilen operasyonlarınız sorulur. Karın germe öncesi sonrası detaylı olarak anlatılır. Karın bölgenizi ayakta ve yatarak muayene eder, deri kalitesi, kaslardaki deformasyon tespit edilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları 2022

Karın germe ameliyatı fiyatı eş seanslı olarak yapılacak estetik operasyonlara ve işlem yaptıracağınız hastaneye ve doktora göre değişkenlik gösterecektir. Karın germe ameliyatı Ankara fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Gibi Değişiklikler Olur?

Çoğu kadın, başarılı bir karın germe ameliyatı sonrası birkaç beden küçülür, karın deformitesi kaybolmuş, daha düz bir karın ve daha ince bir bel ile birlikte, ciddi bir benlik saygısı artışı gözlenir. Vücudundaki deformite sebebi ile özgüveni azalmış olan kadında, karın germe ameliyatı sonrası ciddi bir motivasyon artışı görülür.

 • Birkaç beden küçülme,
 • Karın deformitesinin kaybolması,
 • Daha düz bir karın,
 • İnce bir bel,
 • Özgüven artışı.

Kendini daha genç, daha dinç ve mutlu hisseden, motive olmuş kadın; diyetine devam eder ve hızlı bir kilo verme, şekillenme dönemine girer. Karın germe ameliyatı öncesi sonrası arasında ruhsal durum ve görünüm açısından kadınlarda görülen değişim kayda değer seviyededir.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Kilo Vermek Gerekir mi?

Karın germe ameliyatı, egzersiz ve diyetlere rağmen kurtulamadığımız, karın deformiteleri ve bölgesel yağlanmalar için uygun bir çözüm olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrası diyet yapan kişilerde sonucun çok daha başarılı olduğu bir gerçektir. Bazı hastalar aşırı kilo ile karın germe ameliyatı olmak isterler. Bizim bu hasta grubunda stratejimiz önce uzman diyetisyenimiz ile ameliyat sınırına gelene kadar zayıflatmak sonrasında da karın germe ameliyatı ile süreci tamamlamaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sırasında Kaç Kilo Gider?

Her zaman söylediğimiz gibi karın germe ameliyatı bir kilo verme yöntemi değildir. Ancak belirli bir miktar yağ ve deri dokusu yanı sıra karın germe ameliyatı sırasında yapılan liposuction’a bağlı olarak da ciddi bir yağ kaybı olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrası sonuçları etkileyen bir diğer faktör de karın germe ameliyatı sonrası diyet konusudur. Karın germe ameliyatı sonrası diyet yapan hastalarda hızlı yağ parçalanımı sebebi ile daha başarılı sonuçlar kaçınılmazdır.

Karın Germe Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu?

Karın germe ameliyatını devlet karşılamaz, karın germe ameliyatını sigorta ödemez. Karın germe ameliyatı estetik bir operasyon olduğundan karın germe yapan devlet hastaneleri de karın germe ameliyatını ücretli olarak yapmak zorundadır. Ameliyattan sonra görülebilen göbek fıtığı da varsa sigorta şirketiniz fıtık onarımını ödeyebilir.

Karın Germe Ameliyatı ile Birlikte Başka Estetik Ameliyatlar Yapılabilir mi?

Ameliyatı ile birlikte başka estetik operasyonlar yapılabilir. Ancak bunların hangileri olabileceği hastanın ihtiyaçlarına, hastanın yaşına, genel sağlık durumuna ve beraberinde hangi estetik ameliyat kombinasyonları olacağına göre değişir. Liposuction, meme büyütme, meme küçültme estetik ameliyatları karın germe ameliyatı ile birlikte yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti) Zor Bir Ameliyat mıdır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında yapıldığından ameliyatta ağrı duymayacaksınız. Karın germe ameliyatı sırasında kesi hattına, kas onarımı yapılan bölgeye ve liposuction yapılan bölgeye özel solüsyonlar verildiğinden ameliyat sonrası birkaç saat daha etkileri devam eder, bu sayede ağrısız bir dönem daha mevcuttur. Bunların etkileri de geçtiğinde damardan verdiğimiz ağrı kesiciler devreye girdiğinden karın germe ameliyatı sonrası oldukça konforlu hale getirilmiştir.

Ertesi gün hissettiğiniz ağrı ise ağızdan alınan basit ağrı kesicilere cevap verire niteliktedir. Ağrı eşiği kişiden kişiye değişkenlik gösterebilmek ile karın germe ameliyatından sonraki ilk iki gün boyunca hissedilen ağrıdan ziyade gerginlik hissidir ve be rahatsızlık ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilir. Genellikle karın germe ameliyatı olanların yorumları sıkça görülür ki ameliyattan 5 veya 6 gün sonra ağrı kesici ilaç gerekmez.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Karın bölgesinden deforme olmuş, elastikiyetini yitirmiş deriyi çıkartmak gerektiğinden karın germe ameliyatı sonrası kasık bölgesinde bir iz olur. Bununla birlikte, karın germe ameliyatı sonrası izi göze çarpmayacak bir yere yerleştirmek için çok çaba sarfederiz. Karın germe ameliyatı sonrası kalan izin iç çamaşırı veya bikini içinde olması için planlama yapılır.

Karın Germe Ameliyatı Öncesi Neler Yapmak Gerekir?

Karın germe ameliyatı öncesi sonrası iki hafta sonra kan sulandırıcı ilaç kullanmaktan kaçınmalısınız. Karın germe ameliyatıöncesi sonrası sarımsak, E vitamini, alkol, yeşil çay, omega 3, balık yağı, köri tozu gibi kaçınılması gereken yiyecekleri doktorunuza danışınız.

Karın germe ameliyatı öncesi en az 2 hafta boyunca sigara içmemeli veya başkalarının sigara dumanına maruz kalmamalısınız. Karın germe ameliyatı yaptıranlar, ameliyattan önce 3 ila 4 hafta boyunca günde en az 4 ila 5 kez derin nefes almalıdır. Bu egzersizler ameliyat sonrasında çok daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.

Karın Germe Ameliyatı Genel Anestezi ile mi Yapılır?

Karın germe ameliyatı diğer adı ile abdominoplasti genel anestezi ile yapılabilecek bir ameliyattır. Lokal anestezi ile karın germe ameliyatı ameliyatı yapmamaktayız. Karın germe ameliyatında yapılacak işlemin süresi, ameliyat sahasını genişliği ve diyastazis rekti onarımı (kas onarımı) gibi ek işlemlerin varlığı düşünülünce lokal anestezi altında yapılamayacağı aşikardır.

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Karın germe ameliyatı; aynı seansta yapılacak ek estetik operasyonların varlığına, hastanın vücut yapısına göre 2-3,5 saat arasında sürebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hastanede Yatılıyor mu?

Karın germe ameliyatı sonrası bir gece hastanede yatış uygun olur. Karın germe ameliyatı sonrası ağrı duymamanız, anestezi sonrası daha konforlu ayılmanız ve cerrahi sonrası olası komplikasyonların erken tespit ve önlenmesi için bir gece hastanede müşaade altında olmanız uygun olacaktır.

Ameliyat sonrası ilk gece nabız, tansiyon, sıvı alış ve çıkışınız control altında olup gerektiğinde serum ve ağrı kesici takviyesi ile konforunuz ve güvenliğiniz sağlanır. Profesyonel sağlık ekibi tarafından anezteziden uyanış süreciniz, ilk yürüyüşünüz ve ilk yemeğiniz özenle planlanır. Doktorunuz tarafından yapılan vizitler ile takipleriniz yönlendirilir.

Karın Germe Ameliyatı ile Birlikte Liposuction Yapılabilir mi?

Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) ile birlikte Liposuction yapılabilir. Vaser Liposuction adını verdiğimiz yöntem ile Karın germe ameliyatı esnasında daha yaygın bölgelere (bel, simit bölgesi, üst karın) liposuction yapılabilmektedir. VaserLipo dokuya saygılı bir yöntem olduğundan liposuction sırasında derinin beslenmesine zarar vermemektedir. Bu uygulamaya Vaser Karın Germe veya Vaser Abdominoplasti denir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Korse Giyilmeli midir?

Karın germe ameliyatı sonrası kuşak tarzında konforlu bir korse uygulamasını tercih etmekteyiz. Karın germe korsesi ödemi azaltmak ve karna destek vermek amacı ile kullanılır. Karın germe ameliyatı (Abdominoplasti) korsesi, daha hızlı ve düzgün bir iyileşme süresi sağlar ve genellikle işlemden sonra 2 ila 3 hafta boyunca giyilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Karın germe ameliyatında eriyebilen dikişler attığımızdan klasik dikiş alma işlemi yoktur. Dikişlerin başlangıç ve bitiş yerlerindeki dikişler 14. gün alınarak hasta normal yaşamına döner.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Cinsel İlişkiden Ne Kadar Süre Uzak Durulmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişkiden yaklaşık 1 ay kadar uzak durmak tavsiye edilir. Karın germe ameliyatından sonra kesi kasık bölgesinde ve genital bölgeye yakın olduğundan, bu bölgenin ameliyat sonrasında erken dönemde gergin olacağından yara yeri komplikasyonları açısından karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki bu bölgede erken komplikasyonlara yol açabilir.

Karın germe ameliyatlarına genellikle eklenen "diyastazis rekti onarımı" kas onarımı işlemi de karın germe sonrası cinsel ilişki sırasında gerilerek zarar görebilir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Gebelik Sorun Olur mu?

Karın germe ameliyatı sonrası gebe kalınabilir. Karın germe ameliyatı hamilelik için engel değildir. Ancak çok yakın zamanda bir gebelik planlanıyor ise karın germenin gebelik sonrasında planlanması uygun olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Göbek Deliği Yeri Değişir mi?

Tam karın germe ameliyatı sonrası göbek deliği yeri değişecektir. Alt karın bölgesindeki fazla deri çıkartılıp, üst karın bölgesi aşağıya doğru yer değiştirdikten sonra eski göbek deliği yerinde yeni bir göbek deliği özenle oluşturulur. Mini karın germe ameliyatında göbek deliğinin yeri değişmeyecektir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Spor Ne Zaman Yapılabilir?

Karın germe ameliyatı sonrası spor erken dönemde önerilmez. Zira karın germe ameliyatı sonrası derideki gerginlik ve içeriden yapılan kas onarımına bağlı gerginlik sebebi ile risk oluşturabilir. Yara ve kas iyileşmesinin tamamlanacağı 1,5-2 ay civarında ağır salon sporlarına izin verilebilir.

Karın germe Ameliyatında Dren Konulur mu?

Karın germe ameliyatında dren konulması cerrahın tercihine göre değişmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Karında Şişlik Ne Zaman Geçer?

Karın germe ameliyatı sonrası karında şişlik veya tıbbi deyim ile karın germe ameliyatı sonrası karında ödem birkaç ay içerisinde tamamen yok olacaktır. Karın germe ameliyatı sonrası üst karın bölgesinde şişlik özellikle yemek yedikten sonra veya karında gaz ile birlikte artıyorsa karın kaslarında yapısal zaafiyet veya diyastazis rekti onarımının yetersiz olması sonucunda gelişebilir.

Karın germe ameliyatı sonrası üst karın bölgesine vaser liposuction ile daha güvenli bir şekilde yağ alma işlemi yapabilmekteyiz. Karın germe ameliyatında bu bölgenin VaserLipo ile inceltilmesi de üst karın bölgesinin daha düz görünmesine yardımcı olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Karın germe ameliyatı sonrası diyet için en ideali bir diyetisyen eşliğinde devam edilmesi olacaktır. Özellikle ameliyat sonrası çok erken dönemde proteinden zengin, ilerleyen dönemlerde yağ parçalayıcı özel diyetler karın germe ameliyatı ameliyatının başarısını arttıran bir unsurdur.

Karın Germe Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, karın germe ameliyatı riskleri de vardır. Bununla birlikte, modern anestezi ve cerrahi ilerlemeler karın germe ameliyatı işlemini güvenli ve etkili bir prosedür haline getirmiştir. Ek olarak, tüm hastalarıma enfeksiyondan korunmak için ameliyattan önce ve ameliyat sırasında antibiyotikler veriyoruz.

İyileşmeye yardımcı olması için üç hafta sonra C vitamini önerebiliyoruz. Cildinize mümkün olduğunca az gerilim uygulayan titiz bir cerrahi prosedür kullanarak, sorunsuz bir iyileşme ve minimal yara izi oluşturmaya çalışıyoruz. Tüm bu önlemlere komplikasyon gelişebilir. Karın germe ameliyatı sonrası olası riskler;

 • Kanama,
 • Enfeksiyon,
 • Damar pıhtıları,
 • Deri nekrozu,
 • Geniş yara izleridir.

Hastaların büyük çoğunluğu için bu operasyon sorunsuz geçer ve güzel sonuçlar verir.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Dönebilirim?

Karın germe sonrası ikinci haftanın sonunda masabaşı işinize dönebilirsiniz. Ameliyattan 3 hafta sonra, genellikle tam bir iş yükü devam ettirilebilir. Karın germe ameliyatı sonrası küçük çocukları olanlar, çocukların bakımı ve ev işleri için erken dönemde yardımcı birisini ayarlamaları gerekebilir.

Karın Germe Ameliyatı Yaptıranların Yorumları
Karın Germe Ameliyatı İlgili Konular
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8 Çukurambar Çankaya Ankara

+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 4689