doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Lazer ile Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Lazer ile Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Lazerle Koltuk Altı Terlemesi ve Tedavisi

Terleme vücudun termoregülasyon (ısı düzenleme) araçlarından birisidir. Terin içeriğinde suyun yanısıra üre, kalsiyum, sodyum klörür gibi tuz ve atıklar da vardır. Ter normalde kokusuzdur hava ile temas edip bakteriler aracılığı ile fermantasyonu ile koku oluşur.

Vücudumuzda 2 tip ter bezi vardır. Bunlar ekrin (berrak) ve apokrin (koyu kıvamlı) ter bezleridir. Ekrin ter bezleri çok daha fazla olup tüm vücuda yayılmıştır. Apokrin ter bezleri ise saçlı deri, koltukaltıi kasık, boyun da yerleşip yağlı içerikli ter salgılar. Özellikle kokudan sorumlu ter bezleri de bunlardır. Bunların rudimenter yani işlevsel olmayıp, evrim sırasında kalan yapılar olduğu iddia edilmektedir. (aynı appendiks ve yirmi yaş dişleri gibi).

lazerle koltuk altı terleme tedavisi

Koltukaltı terlemesinin sebepleri nelerdir?

Aşırı koltukaltı terlemesi toplumda %2-5 arasında görülmektedir. Hastalarımızın %40’ında ailesel geçiş hikayesi vardır. Stres, duygusal değişimler terlemeyi arttırır. Obezite(şişmanlık),Hipertiroidi(guatr),psikiyatrik hastalıklar, andropoz ya da menopoz, şeker hastalığı, böbreküstü bezi hastalıkları gibi durumlarda da aşırı terleme olur. Yine alkol, kola, kahve, acı biber, soğan, sarımsak gibi yiyecekler terlemeyi arttırır.

Hangi durumlarda doktora gitmem gerekli?

Aşırı terleme sosyal hayatınızda sizi rahatsız eder duruma geldiyse, aniden aşırı terlemeniz oluyorsa, gece terlemeleriniz arttıysa, vücut kokunuzda belirgin farklılık hissediyorsanız doktora başvurmanız gerekir.

Koltukaltı terlemesinde (aksiller hiperhidrozis) ameliyat dışı yöntemler

Ameliyat dışı yöntemler ile koltukaltı terlemesinin kalıcı tedavisi yoktur. Koltukaltı alüminyum içeren kremler ve losyonlar ter kanallarını tıkamak sureti ile ter bezlerinden salınan ifrazatı en fazla 24 saatliğine engelleyebilir. Ancak bu krem ve losyonların uzun vadeli kullanımı önerilmez. İontoforez yönteminde terleyen bölgeye elektriksel uyarı verilerek aşırı terlemeye engel olmaya çalışılır. Sık tekrar, ağrılı oluşu, geçici etki gibi dezavantajları vardır.

Lazer ile Koltukaltı terlemesinin lazer ile kalıcı tedavisi nedir?

Son yıllarda belirli merkezlerde kullanılan ve koltukaltı terlemesinin kalıcı, etkili olan en popüler tedavisidir.

koltuk altı terleme tedavisi

Yaklaşık 1-1.5 saat süren ve koltukaltı ter bezlerinin lazer ile kalıcı olarak yok edilmesi ile ömür boyu koltuk altından terlememe veya çok az terlemeyi mümkün kılabilen bir yöntemdir.

Lazer ile koltuk altı terlemesinin kalıcı tedavisi kimler için uygundur?

Lazerle koltuk altı terleme tedavisi aşırı koltukaltı terlemesinden şikayetçi olan ve kalıcı bir çözüm isteyen her kadın ve erkek için uygun bir yöntemdir.

Lazer ile koltukaltı terlemesinin kalıcı tedavisi nasıl yapılır?

Ameliyathane koşullarında ve lokal anestezi ile yapılır. Koltuk altından yapılan 1 cm lik kesiler ile cilt altından ter bezlerine uygun enerjide ve sürede lazer ışınları verilir. İşlem sonrasında terleme sona ermiştir. Aynı gün eve giden hastalarda hastanede kalış gerekmez. Ertesi gün pansumanlar açılır ve hasta normal yaşama devam eder. Uygulama öncesinde hastaların kan sulandırıcı ilaçlar(aspirin vs) almaması, yeşil çay içmemesi, E vitamini almaması önerilir.

Terleme tıbbi sağlık problemleri nedeniyle ortaya çıkıyorsa öncellikle terlemeye sebep olan sağlık problemlerinin tedavisi gerçekleştirilir. Aşırı terleme tedavisi ise çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. Cerrahi tekniklerinin yanı sıra cerrahi olmayan teknikleri de günümüzde oldukça yaygındır.

Lazer ile koltukaltı terlemesi tedavisi sonrasında koltuk altından terlememek sağlık açısından bir sakınca yaratır mı?

Vücudumuzun toplam terlemesinin çok az bit kısmı koltuk altından gerçekleştiğinden diğer bölgeler bu ihtiyacı karşılayacaktır.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
En az 70 karakter.
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426