doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz

Lazer Lipoliz nedir?

Lazer lipoliz lazer enerjisi yardımı ile yağ hücrelerinin parçalanma işlemidir. Yağ hücreleri parçalanırken çevre dokudaki kılcal damarlar da koagule edilir. Kılcal damarların koagulasyonu bize daha az kanama ve uygulama sonrası hızlı iyileşme şansı verir. Lazer lipoliz esnasında çevre dokudaki kollojen uyarılarak sıkılaşma sağlanır.

Lazer lipoliz sayesinde oluşan Remodeling (yeniden modelleme) işlemi sayesinde bölgesel şekillendirme daha kolay olur. Parçalanan yağlar genellikle liposuction ile vücut dışına alınır.

Özellikle geniş sahalarda (karın, simit bölgesi, sırt) çalışıldığında parçalanmış yağ yükünü vücuda bırakmayıp onu liposuction ile atmak en uygunudur. Bu işleme de “Lazer Liposuction” adı verilir.

Lazer Lipoliz Avantajları

  1. Kanama daha azdır. İşlem sırasında ince kılcal damarları koagule ettiğinden lazer lipoliz uygulamasında kanama minimaldir.
  2. Daha önceden liposakşın operasyonu geçirmiş kişilerde ideal bir yöntemdir.
  3. Sıkılaştırıcı etki. Özellikle gevşeme-sarkma olma riski olan bölgelerde(çene altı-gıdı-, karın, kollar) sıkılaştırıcı etkisi ile lazer lipoliz tercih edilir.
  4. Lazer lipoliz yeniden kollojen oluşumunu tetikler.
  5. Erken dönemde normal yaşama dönüş sağlanır. Lazer lipolizde iyileşme hızlıdır.

Yağlar vücutta dolgu veya büyütme amacı ile başka vücut bölgelerinde kullanılabilir mi?

Kullanılamaz. Zira bu yağlar lazer enerjisi etkisi ile hücresel bütünlüğünü kaybetmiştir. Alınan yağların kullanılması isteniyorsa (meme büyütme, popo dikleştirme, yüzde dolgu gibi amaçlarla) “Vaser Liposuction” kullanılır.

Lazer Lipoliz 2019 Ankara Fiyatları

Lazer lipoliz yaptıranların en çok merak ettikleri konuların başında lazer lipoliz fiyatları gelmektedir. Lazer lipoliz fiyatları işlem yapılacak bölge sayı ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Yine lazer lipoliz uygulamasının yapılacağı hastane ve cihaz da lazer lipoliz maliyetini değiştiren faktörler arasındadır.Beraberinde yapılacak ek cerrahi girişimler (karın germe, meme estetiği gibi) de lazer lipoliz maliyetlerini değiştiren faktörlerdendir.

Lazer Enerjisi Yağ Dokusunu Nasıl Parçalar?

Lazer uygulama bölgesinde birkaç mekanizma ile etki eder.

  1. Selektif fototermoliz: Özel dalga boyları ile direkt yağ hücre zarının parçalanması
  2. Fotokoagulasyon etkisi: Oluşturduğu ısı etkisi ile yağ hücrelerini parçalaması.
  3. Yağ hücreleri kökenli Lipaz enzimi: Parçalanan yağ hücresi içerisinde bulunan ve parçalanma sırasında açığa çıkan yağ parçalayıcı enzim(lipaz),komşu hücresini de patlatır.

Görüldüğü gibi lazer enerjisi, birden fazla mekanizma ile yağ hücrelerine etki eder. Lazer lipoliz sadece yağ hücrelerine parçalamayıp,  çevre bağ dokusu(kollejen) üzerinde de sıkılaştırıcı etki gösterir.

Lazer Lipolizin Selülit tedavisinde Kullanımı

Kadınların sıkça karşılaştığı ve portakal kabuğu ya da yatak şiltesi görünümüne selülit adını vermekteyiz. Selülit tedavisi geniş kapsamlı ele alınması gereken bir konudur. Yüzeysel liposakşının eşlik ettiği lazer lipoliz uygulaması ile deri ile olan ve selülite sebep olan bantlar parçalanır. Hücre tedavileri ile de desteklenebilir.

Lazer Lipoliz Sonrası Komplikasyonlar

Lazer lipoliz ile özellikle tecrübeli olmayan ellerde ve uygun olmayan cihazlar ile termal hasar (deride yanık) oluştuğu rapor edilmiştir. Bizim kullandığımız cihazlarda doku içi ısıyı anlık olarak ölçen termal problar mevcuttur. Doku içi ısı arttığında cihaz hem ses ile uyarı vermekte hem de kendini otomatik olarak kapatmaktadır. Ayrıca çalışılan bölgedeki derinin kalınlığına göre cihaz hassasiyeti ayarlanabilmekte, örneğin bacak içi gibi ince derili bir bölgede daha düşük ısılarda uyarı vermesi sağlanabilmektedir.

Lazer Lipoliz İçin Kullanılan Cihazlar, Dalga Boyları ve Farkları Nelerdir?

Fotona XP, Deka Smartlipo, Palomar ve Cynosure Smartlipo gibi farklı üreticilere ait Nd-Yag ve Diod dalga boylarını kullanan cihazlar günümüze kadar lazer lipoliz amacı ile kullanılmıştır. Genellikle kullanılan 1064nm dalga boyu damar ve kısmen yağ üzerine etkili bir dalga boyudur. Ancak günümüzde gelinen noktada 3 dalga boyunu ikili atışlar şeklinde kullanan “Smartlipo Triplex” açık ara önde gitmektedir.  Smart lipo Triplex cihazında, 1064nm(damar ve yağ),1440nm (yağ üzerine max etki),1320nm(sıkılaştırıcı etki) dalga boyları aynı cihaz içerisinde kullanıma sunulmuştur. Smartlipo Triplex’in fark yaratan diğer özelliği internal ısı sensörü içeren problarıdır. Yani doku içinde ayarladığımız üst sınır sıcaklığa yaklaşırken ses ile uyarı verir, belirtilen ısıya ulaşınca da cihaz otomatik olarak kendini durdurur. Bu sayede yanık riski nerede ise yoktur denilebilir.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

HASTA YORUMLARI

Uyudum, uyandım, hayatım değişti! - Karın Germe Ameliyatı 06.05.2019

Karın bölgemde kalan sarkıklık ve gitmeyen erimeyen yağlar sebebi ile hep sorun yaşadım. En yakınlarımdan, çevremden gelen acımasız eleştiriler benim özgüvenimi sıfırladı. Artık bıçak kemiğe dayandı diyerek iyi bir plastik cerrah arayışına girdim.

Bir Mucizedir Yaşamak! - Mini Karın Germe Ameliyatı 21.10.2017

Tarık hocam ile tanıştıktan sonra bu sözü daha bir sever oldum. Uzun araştırmalarım sonunda 2016 yılının Ekim ayının herhangi bir gününde biz sizi arayalım linkine numaramı bıraktım.

Evin B. - Karın Germe Ameliyatı 28.04.2015

Merhaba sayın doktorum. Geçen sene mart ayında karın germe ameliyatı oldum. Bütün özgüvenim altüst olmuştu ama sizin sihirli elleriniz ve yeteneğiniz sayesinde genç kızken ki halime döndüm.

VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426