doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Yara İzi Tedavisi

Yara İzi Tedavisi

Yara İzleri (Ameliyat izi, Yanık, Jilet veya faça izi) Tedavisi

Yara izleri (skar),insan hayatındaestetik ve psikolojik sorunlar oluşturur. Genellikle hem istenmeyen bir travmayı hatırlattıkları hem de oluşturdukları estetik sorun sebebi ile yokedilnesi talebi hep vardır.

Kazalara, yanıklara, geçirilmiş cerrahi işlemlere ya da kişinin kendi vücudunda yaptığı travmalara bağlı olarak oluşabilen izlerin tedavisinde teknolojik gelişmeler tedavi seçeneklerimizi ve başarı oranlarını arttırmaktadır. Ne kadar yara izi kalacağı kesinin türü, kesici aletin cinsi, eşlik eden travmaların cinsi, sonrasında o bölgede oluşan enfeksiyonlar, ilk müdahale ve etkinliği, kesi onarımını yapan kişinin tedavi başarısı ve en önemlisi kişinin dokularının vereceği cevaptır. Biz Plastik Cerrahlara düşen oluşmuş bir izi en az belirgin hale getirmektir. Skarrevizyonu(yara izi tedavisi) dediğimiz yöntem ile tekrar kesi bölgesindeki skarlı iyileşme dokusunu çıkartıp uygun biçimde ve uygun dikiş materyalleri ile tekrar dikmekten, lazer tedavilerine kadar farklı tedavi seçenekleri vardır. Amacımız izleri en aza indirmek ve mümkünse vücut çizgileri ve kıvrımlarına gizlemektir. Ancak şu bilinmelidir ki; bir iz aslasıfır hata ile iyileşmez. Her kesilen yerde az ya da çok iz kalır. Bizim görevimiz “az iz” kalmasını sağlamaktır.

En sık rastlanılan yara izi (skar) türleri nelerdir?

Ancak, acil cerrahi gerektiren travmalardan, kazalardan, bıçaklamalar sonucunda, cam ve jilet (faça izleri) kesilerinden, uzun süren yaralardan sonra ve cerrahi operasyonlar sonrasında kalan izler en sık rastladığımız durumlardır.

Travma, kesi ve ameliyat sonrası durumlarda yara izi düzeltme işlemi ne zaman yapılabilir?

Zamanlama hastanın ve yaranın durumuna göre değişmek ile birlikte düzeltme operasyonları için genellikle 6 ay-1 sene beklenir. Bu süreçte yara olgunlaşır ve son halini alır.

Yara veya kesi izlerinde zaman içerisinde ne gibi değişiklikler olabilir?

Kişinin dokusunun yaraya verdiği reaksiyon farklılıkları olmak ile birlikte ilk zamanlarda kızarıklık ve hafif kabarık görülebilen dikiş bölgesinin zaman içerisinde rengi solup, kabarıklık azalır. Bazı hastalarda ise zaman içerisinde dikiş bölgesinin dışına bir iyileşme dokusu görülür ki buna hipertrofik skar, daha ciddi durumlara ise keloid denir.

Kesi izleri vücudun her yerinde aynı şekilde mi iyileşir? Hangi bölgelerde daha az iz kalır?

Gerginliğin fazla olduğu kollar, bacaklar gibi bölgelerde, gergin dikilen ameliyat bölgelerinde daha fazla iz kalması beklenir. Ancak bazı bölgeler vardır ki doğası gereği buralarda daha fazla iz kalır. Göğüs ön yüzü(sternum),omuz, sırt, kulak kepçesi gibi bazı vücut bölgelerinde hipertrofik skar ve keloid dediğimiz deriden kabarık iz kalma riski yüksektir. Gözkapağı ve genital bölgede ise daha az iz kalır.

İz tedavisine başlamak için en uygun zaman nedir?

Bu karar konunun uzmanı bir hekimin muayenesi sonunda karar verilecektir.  Bu nedenle olabildiğinde erken dönemde başvurup yapılması gereken erken ve geç önlemler için planlama ve takvim oluşturmak gereklidir.

Yara veya kesi en az iz kalacak şekilde nasıl tedavi edilir?

Yaranın veya kesinin ilk müdahalesi çok önemlidir. İz kalmadan dikiş atılması her hastanın talebidir. Öncelikle yaranın yabancı cisimlerden temizlenmesi ve kenarlarının gerekiyorsa tazelenmesi gerekir. Kesi bölgesindeki yabancı cisimler mekanik olarak ve bol serum fizyolojik yıkamaları ile uzaklaştırılmalıdır. Tetanoz profilaksisi ve gerekirse profilaktik antibiyotik tedavisi yapılır. Kesi bölgesindeki doku katları uygun planda ve uygun dikiş materyalleri ile dikilmelidir.(sütüre edilmeli) Tedavi sonrası kontrollerin tedaviyi yapan hekim tarafından düzenli olarak yapılması esastır. En uygun zamanda dikişlerin alınması gerekir. Zira dikişlerin fazla kalması fazla enflamasyon(yabancı cisim reaksiyonu) ve fazla iz demektir. Erken alınması ise açılma ve fazla iz riski taşır. Dikiş izini önlemede diğer önemli bir faktör de güneşten korunmaktır. Yaklaşık 1-2 sene kadar kesi bölgesini mümkün olduğunca güneşten fiziksel olarak  korumalı ve güneş koruma faktörlü kremleri kullanmalıdır.

Acil tedavi edilen kesilerde önemli tedavinin basamakları nelerdir?

  1. Öncelikle mümkünse plastik cerrah tarafından yapılacak doğru ilk müdahale,
  2. Düzenli pansuman ve takipler,
  3. Yara bölgesini en az 12 ay süre ile fiziksel, kimyasal ve solar(güneşten) etkilerden korumak,
  4. Dengeli beslenme , sigara kullanımından uzak durma,
  5. Gerekli durumlarda silikon içerikli krem, jel ve bantlar kullanılabilir,
  6. Lazer tedavileri de yara ve kesi izlerinde faydalandığımız enstrümanlardandır.

Koldaki jilet (faça),bıçak, kesi izleri nasıl tedavisi edilir?

Uygun kesi izlerinde tek seansta, kalın kesi izlerinde ise kademeli (birkaç seansta) çıkartılarak daha kabul edilebilir daha belirsiz cerrahi izler haline getirilebilir. Takibinde silikon içerikli krem ve jeller ile takipleri yapılabilir. Bazı hastalarda ise cerrahi işlem yerine lazer tedavisine başlamaktayız.

Yanık izi tedavisinde neler vardır?

Yanıkta ilk müdahale çok önemlidir. Ancak derin yanıklarda maalesef iz oluşumu engellenemez. Diğer yara ve kesi izi tedavi prensipleri uygun yanıklarda geçerli olmakla birlikte, geniş ve derin yanıklar için

doku genişleticiler, skar revizyonları, kontraktür açılmaları, lokal ve serbest flep uygulamaları gibi birçok teknik kullanmaktayız.

Lazerle izler tamamen yok olur mu?

Lazer, iz tedavisinde en önemli teknolojik enstrümanlarımızdandır. Lazer tedavileri genellikle birden fazla seans devam etmektedir. Lazerle iz tedavilerinde hasta beklentileri gerçekçi düzeylerde tutulmalı ve süreç hastaya detayları ile anlatılmalıdır. Lazer tedavileri sonrasında güneşten korunma başlıca uyarılardandır. Lazer tedavilerinde seans sayısı ve aralığı hekim tarafından belirlenir.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

HASTA YORUMLARI

Migren ataklarım sayısı üçte bire düştü! - Botoks Migren Tedavisi 19.01.2018

Migren hastasıyım. Yaklaşık 10 senedir. Tarık beye 2 senedir. Migren için Botoks yaptırıyorum.

Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim. - Botoks Ankara 19.01.2018

Herkese Botoks hayranı olduğumu söylüyorum ve düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak hep böyle değildim. Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim.

Güler K. - Botoks Ankara 05.11.2017

Sahne sanatçısıyım. Botoks konusunda kaygılarını yenememiş birisi olarak ihtiyatlı davrandım. İlk olarak sadece göz çevremdeki kırışıklıklara yaptırdım. Mimiklerim benim için çok önemli.

Bir Mucizedir Yaşamak! - Mini Karın Germe Ameliyatı 21.10.2017

Tarık hocam ile tanıştıktan sonra bu sözü daha bir sever oldum. Uzun araştırmalarım sonunda 2016 yılının Ekim ayının herhangi bir gününde biz sizi arayalım linkine numaramı bıraktım.

Gül Sezen N - Baby Botoks 21.10.2017

Öyle alıştım ki bu konfora botoksun o güzel etkisi geçer geçmez soluğu Tarık beyin muayenehanede alıyorum. Geçen aradığımda yurtdışında 4 gün yok dediler. Ciddi bir şekilde gün saydım. Baby botoksu tek geçerim.

Selma.H - Botoks Ankara 10.10.2017

Senelerce çok yapay botoks ve farklı uygulamalar gördüğüm için bu alana uzaktan bakardım. Ta ki Tarık hocamla tanışana dek.

Ayşegül S. - Baby Botoks 30.09.2017

4 yıldan fazladır botoks yaptırırım. İlk defa Tarık beye baby botoks yaptırdım.

Nihan U. - Baby Botoks 30.09.2017

Önceden yaptırdığım botokslardaki cin çarpmış görünüm yok. Sade doğal ve abartılı değil. Tavsiye olunur.

Berna M. - Botoks Ankara 29.09.2017

Dr. Tarık Bey ilk anda size doğru yerde olduğunuzu hissettiriyor. İşini özenle yapıyor.

Evin B. - Karın Germe Ameliyatı 28.04.2015

Merhaba sayın doktorum. Geçen sene mart ayında karın germe ameliyatı oldum. Bütün özgüvenim altüst olmuştu ama sizin sihirli elleriniz ve yeteneğiniz sayesinde genç kızken ki halime döndüm.

VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426