doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu Blog

30'lu Yaşlarda Botoks

30'lu Yaşlarda Botoks

30 Yaşında Botoks

30 yaşlarındaysanız, muhtemelen ilk kırışıklıklarınız ortaya çıkmaya veya belirginleşmeye başladı. Çoğu kadın 30'lu yaşlarına kadar kalıcı derin çizgiler ve kırışıklıklar geliştirmez, bu yüzden Botoks'u düşünmek için iyi bir zaman olabilir.

30'lu yaşlarınızdaki kırışıklıklar...

Bu yaşta, özellikle alın, kaş arası ve göz çevresinde çok fazla aktif mimik kullanmasanız bile kırışıklıklar görülebilir. Güneşlenmek, sigara içmek ve alkol almak, erken kırışıklıklara neden olabilir. Ancak, 30'lu yaşlarındaki kişilerde kırışıklıkların en önemli nedenlerinden biri stresdir. Stresin cildin doğal iyileştirme kabiliyetini azalttığı bilinmektedir. Stres sebebi ile kaybolan derinin rejenerasyon özelliği ile ciltte nem kaybı görülür. Bu da derinin kırılarak, cildin erken yaşlanmasına neden olabilir.

American Fitness Professionals & Associates'e (AFPA) göre: "Kalıcı öfke ve sıkıntı, ince çizgiler ve derin kırışıklıklar şeklinde yüzde kalıcı olarak izler oluşturabilir." Yüz ifadesi, sürekli kaş çatma sebebi ile kronik üzgün ya da öfkeli bir görünüme sahip olur. Bu da kas hafızasının oluşturduğu kalıcı çizgilere ve yaşlı görünüme sebep olur.

30’lu yaşlarda tüm kadın ver erkeklere yüze düzenli Botoks uygulamasını tavsiye ediyoruz. Eğer aşağıdaki faktörlere sahip iseniz 30'larda Botoks için daha fazla sebebiniz var demektir;

  • 20'li yaşlarda yoğun güneşlenmek, uzun süre uykusuz kalma, yoğun alkol ve sigara tüketimi.
  • Stresli bir yaşam tarzı.

Botoks Nedir? Zararları Nelerdir?

30'larda Botoks yaptırmanın temel amacı, kasların alışılmışın dışında kırışıklıklar yaratmasını engellemektir. Örneğin, kaşlarını çattığınız her defasında,  kaş arasındaki glabellar kaslar kasılır (kaşlarınızın arasındaki dikey çizgileri yaratırlar) kırışır ve daha derinleşir. Zamanla kalıcı izler halini alırlar. Kalıcı iz halini aldığında tek başına Botoks yeterli olmayıp ek prosedürler gerekebilir. (Dolgu, lazer uygulamaları vs)

Botoks mimiklerinizin yoğun olduğu bölgelerdeki kaslarınızdaki hareketi kısıtladığı için, onları çok fazla hareket ettiremezsiniz ve kırışıklıklarınız daha da derinleşemez.

Özellikle göz çevresinde kaz ayağı bölgesi, derin ve kalıcı çizgilerin en sık görüldüğü bölgelerdendir. Göz çevresinde cilt daha ince ve yağlı salgı bezleri az olduğundan hızla kırışma eğilimindedir. Göz Çevresi Botoks veya Kaz ayağı botoks uygulamaları ile göz çevresi kırışıklık tedavisi veya oluşmadan önlenmesi sağlanabilir.

Botoks zararları nelerdir? sorusu sık gelen bir soru olup, genellikle aşırı ve uygun olmayan bölgelere yapılan Botoks uygulamaları ile ilgilidir. Mesela göz çevresine yapılacak fazla dozda Botox uygulamaları gülüşünüzün dengesiz veya samimiyetsiz görünmesine, az yapılan Botox ise yetersiz etkiye sebep olur. Botoks yaptıranlar kas yapısına ve kırışıklık potansiyeline göre doz usta ellerde ayarlanmalıdır. Botoks öncesi ve sonrası belirgin fark olmalı ancak mimik ve ifade değişmemelidir. En iyi Botoks  uygulaması, kas aktivitenizi tamamen  dondurmak yerine makul ölçülerde yumuşatan, kas aktivitesini yeterince azaltan botoks uygulamalarıdır.

Botoks yaptıranlar doktoruna şu soruları sormalıdır;

  • Botoks’a ihtiyacı olan yüz bölgelerim hangileridir?
  • Beklentilerim ile Botoks’un bana sağlayacakları örtüşüyor mu?
  • Botoks’a ek başka uygulamalara ihtiyacım var mı? (Dolgu, lazer uygulamaları, Fokus Ultrason, PRP, Kök hücre vs)
  • Hangi sıklıkla Botoks yaptırmamı önerirsiniz?

Botoks yaptıranlar, doktorundan tamamen hareketsiz bir yüz değil, mimiklerin korunduğu bir Botoks uygulaması talep edebilirler. Botoks yaptıranlar kalıcı botoksu araştırmaktadır. Bu konu ile ilgili sayfamızı incelemek için kalıcı botoks var mı? yazımızı okuyabilirsiniz.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426