doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu Blog

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Lazer epilasyon işleminin kansere sebep olabileceği söylentisi doğru değildir. Lazerler saç, kıl köklerini hedef alacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Lazerler epilasyon sırasında lazerler, cildin hücrelerinden geçip sadece derinin üst tabakalarına ulaşır.  Ayrıca yine lazer epilasyonun yumurtalık kanseri yapıyor söylentileri tamamen yanlış bilgidir.

Lazer epilasyon kanser yapar mı?

Yeni ve hızla yaygınlaşan her tedavide ne tür zararlı yan etkilerin ortaya çıkabileceğini merak etmek mantıklıdır. Elbette akla gelen ilk soru ve kaygı da “lazer epilasyon kanser yapar mı?” sorusu olacaktır. Hemen söyleyelim günümüzde lazer epilasyonun kansere neden olduğuna dair herhangi bir bulgu yoktur. Lazer epilasyon 90'lı yılların ortalarından bu yana yaygın bir şekilde uygulanabildiğinden beri, lazer epilasyon sebebi ile kanser olduğu doğrulanmış bir vaka mevcut değildir.

Tıbbi teknolojinin evrimi ile birlikte, çeşitli hastalık ve durumların iyileştirilmesi için geliştirilen yöntemler mevcut olduğu gibi yaşam kalitemizin artışı için de teknolojik aletler kullanılmaktadır. Lazerler sadece epilasyon amacı ile değil, tıbbi ve kozmetik her alanda kullanılmaktadır. Lazerlerin olası zararlı etkileri penetrasyon (nüfus etme) derinlikleri ile sınırlıdır. Lazer epilasyon cihazlarının penetrasyon (nüfus etme) derinlikleri kıl kökü yani yüzeysel deri ile sınırlı olduğundan, iç organlara zarar verebilme riski zaten mevcut değildir.

Lazer epilasyonunda kullanılan lazerler çok az miktarda radyasyon üretir. Bununla birlikte, bu radyasyonun zararlı olduğu düşünülmemektedir ve lazer epilasyon tedavisinin cilt kanserine neden olduğuna dair bir kanıt yoktur. Lazer epilasyon sırasında tecrübeli klinikler vücutta belirgin olan “ben”ler üzerine atış yapmaz. Lazer epilasyon öncesi ben’ ler işaretlenerek, o bölgeler korunur.

Ayrıca, lazer tedavileri ve uygulamaları, DNA mutasyonlarına neden olma gücüne sahip olduğuna dair tıbbi bir kanıt yoktur.

Günümüzde bikini bölgesi lazer epilasyon ve genital bölge lazer epilasyon çok sıklıkla ve güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bazı kadınlar üreme organlarının yakınındaki alanlara lazer epilasyon yaptırmaktan çekinebilmektedir. Kaygıları “lazer epilasyon yumurtalık kanseri yapar mı” sorusudur. Lazer epilasyon etkisi cildin yüzeysel tabakalarını geçemez bu sebep ile lazer epilasyon yumurtalık kanseri yapmaz veya lazer epilasyon kısırlığa sebep olmaz.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426