doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Botoks Ankara

Botoks Ankara

♦ İncelediğiniz botoks sayfası size özel olarak hazırlanmıştır. Tüm merak edilenleri, içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kırışıklık veya mimik çizgileri özellikle yaşın ilerlemesi ile artar. Mimikler, günlük yaşamın vazgeçilmez bir unsurudur. Fazla mimik kullanmak, kasların yapısı ve deri yapısı ile alakalı olarak bazı kişilerde daha erken belirir ve derinleşirler.

Mimiklerin derimizde bıraktığı izleri, çizgileri azaltma amacı ile Botoks uygulamaları yapıyoruz. Tek seferlik bir tedavi olmamakla beraber, her botoks uygulamasında 4-6 ay süren bir etki görülür.

Botoks

Botoks aslında Botulinum toksin A Botox adı verilen kaslar üzerinde gevşetici etkisi olan bir toksinden türetilmiştir. İleri teknoloji laboratuvarlarında taksin sentetik olarak izole edilmiş ve tıbbın kullanımına sunulmuştur. Botoks sadece estetik amaçlı değil aynı zamanda farklı tıp branşlarında da yaygın olarak kullanılmaktadır. Botoks bazı nörolojik hastalıklarda oluşan spazmların tedavisinde, şaşılık tedavisinde ya da anal fissür (makat çatlakları) tedavisinde de etkili ve güvenli biçimde yıllardır kullanılmaktadır.

botoks ile kırışıklardan kurtulun

Botoks Nerelere Yapılır?

 • Botoks yüzde oluşan ve oluşmakta olan kırışıklıkların tedavisi ve önlenmesinde etkili yöntemdir. Botoks boyundaki yaşlı ifadeyi oluşturan bantların (platismal bantların) tedavisinde de kullanılmaktadır.
 • Botoksun bir diğer kullanımı aşırı koltukaltı terlemesidir. Koltukaltındaki ter bezlerinden ter salınımını engelleyen botoks yaklaşık 6 aylık bir iyilik hali ve konfor sağlar. Altı ay sonra etki geçeceğinden enjeksiyonun tekrarı gerekir. Koltukaltı terlemesi Botoks Ankara etkili ve kolay uygulanabilen (yaklaşık 15 dakika süren) bir yöntemdir.
 • Migren tedavisinde de Botoksun kaslar üzerine gevşetici etkisinden faydalanmaktayız.

Botoks günümüzde ilaç sınıfında değerlendirilen ve yalnızca doktor kullanımına açık bir uygulamadır. Kas yapılar üzerinde geri dönüşü olan geçici gevşetici etkisi vardır. Doğru kişilerce ve doğru uygulandığında şifa olan botox, yanlış uygulanımında bir zehirdir.

Teknik olarak uygulaması kolay görünen botoks uygulamaları aslında detaylı bir cerrahi anatomi bilgisi, dikkat ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır. Botoks uygulamaları hakkında detaylı bilgisi olmayan ve en önemlisi hekim olmayan kişilerce yapılacak botoks tedavileri sosyal ve iş hayatınızı kabusa çevirebilecek bir potansiyel taşır.

Botoks Video

botoks video

Botoks “Mutlaka iyi bir anatomi bilgisi almış, tecrübeli hekimlerce yapılmalıdır.” Botilinum Toksin A ‘nın muhtelif firmalarca yapılan farklı isimler ile sunulan preparasyonlarıolabilir.

Myobloc®(rimabotulinumtoxinB) Dysport® (abobotulinumtoxinA) Xeomin®(incobotulinumtoxinA) bizim kullandığım BOTOX® şişesinde 100 ünite Botilinum Toxin A içerir.

Botoks Kaç Kere Yapılır?

Botoks tek seferlik yapılan bir tedavi değildir. Her Botoks uygulamasında 4-6 ay süren bir etki görülür. Ancak düzenli ve uzun vadeli yapılan Botoks tedavilerinde görülür ki; alın, göz çevresi ve kaş arası gibi kas aktivitesinin yoğun olduğu bölgelerde kaslarda kırışıklık yapan bölümlerde kontrollü bir atrofi (zayıflatma) ile oluşmuş kırışıklıklar açılmaya başlar.

Yine düzenli yapılan botoks uygulaması ile yeni ve henüz oluşmamış, ancak derinleşme potansiyeli olan çizgiler engellenir. Buna koruyucu etki denir. Kırışıklık olan derinin katlanma bölgelerinde kollajen üretimi yavaşlar, bu sebepten herhangi bir bölgede kırışıklık oluşmaya başladığında süreç çok hızlı gelişir. Botoks bu olumsuz durumlar gelişmeden alınan bir önlemdir.

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks mimik kaslarına kıldan ince iğneler ile mikro enjeksiyonlar şeklinde yapılan bir tedavidir. Botox sayesinde kas aktiviteleri geçici olarak(ortalama 6ay) bloke edilir ve kırışıklık oluşması engellenir. Botoks uygulaması öncesi uygulama sahası dezenfektan solüsyon ile temizlenir. Önceden belirlenmiş noktalara mikro enjeksiyonlar yapılır. Tüm yüz botoks uygulaması 10-15 dakika kadar sürer. Botoks uygulama sonrası günlük yaşamınıza devam edip işinize gidebilirsiniz botoks çok ağrılı bir uygulama değildir. Eskiden ülkemizde ve Ankara'da botoks uygulaması öncesinde lokal anestezik kremler kullanırken, artık kulladığımız yeni teknoloji botoks enjektörleri sayesinde buna gerek bile kalmamaktadır. Bu yeni nesil botoks iğnelerinde penetrasyon kabiliyetleri arttırılmış ve kalınlıkları inceltilmiştir.

Botoks Fiyatları 2019

Botoks ithal edilen bir ilaçtır. Botoks fiyatları dövize endekslidir. Botoksu kimin yaptığı önemlidir. İyi bir eğitimi uygulama tecrübesi olan hekimlerce yapılması gerekir. Branşı ve uygulama bölgesine aşinalığı önem arzeder.

♦ Botoks etkisi genellikle 6 ay ile sınırlıdır. Yanlış bir uygulama 6 ay boyunca hayatınızı ve yaşam kalitenizi zehir edebilir. Nerede botoks yaptırdığınız önemlidir. Berberde, kafede veya kuaför salonunda botoks yapılmaz. Botoksu kimin yaptığı önemlidir. Hemşire, sağlık memuru, estetisyen botoks yapamaz.

Botoksun uygulanacağı bölge sayısı ve kullanılacak botoks miktarı botoks fiyatını etkileyecek faktörlerdendir. Mesela “migren botoksu” için toplam 160 Ünite botoks kullanılmaktadır. Uzmanlık gerektiren bölgelerde botox fiyatı daha farklıdır.

“Arkadaşım ile gelsem bir botoksu paylaşsak botoks ücreti düşer mi?” Düşmez... Zira her kişinin mevcut anatomisine, kas yapısına, kırışıklık miktarına göre botoks dozları değişkenlik gösterir. Çoğu zaman da bir kişi için 50 üniteden fazla botoks gerekir.

Yüze botoks fiyatı, migren botoksu fiyatı, koltukaltı botoksu fiyatı, çene botoksu fiyatı işlemler ve dozlar kullanılacak dozlar sebebi ile farklıdır. Botoks fiyatı için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Botoks fiyatları her yerde değişiklik göstermekte ve ucuz botoks kötü botoks ilacı mıdır merak edilmektedir. Botoks fiyatları Ankara'da genel olarak botoks yapan doktordan doktora değişmektedir. Bazı merkezler ve doktorlar botoks uygulamalarında kampanya yapabilmektedir.

Botoks fiyatları botoks uygulama bölgesi sayısına, kullanılan botoks ilaç miktarına ve botoks uygulayan doktorun konu ile ilgili tecrübesine göre değişebilmektedir. Zaman zaman yapılan en ucuz botoks fiyat kampanyalarını takip ederek daha uygun rakamlar ile bu hizmeti satın almak mümkündür.

Botoks Ankara

Botoks özellikle alın çizgileri, kaş arası (kaş çatma) çizgisi, kaz ayakları, dudak çizgileri ve boyundaki çizgilerde hem tedavi hem de ileride kırışıklık oluşmasını engellemek üzere koruyucu olarak kullanılırBotoks yaş ile daha belirginleşen mimik çizgilerini hafifletmek, daha belirsiz, silik hale getirmek ve yok etmek amacı ile kullanılan bir ilaçtır.

Botoks uygulamasının belirli bir yaşı yoktur. Botoks Ankara ilinde genellikle 30 yaş ve sonrası kişiler yaptırmaktadır. 20 yaşlarında kırışıklıklar başlamış ise (kas aktivitesi, deri yapısı gibi sebepler ile) BotoksAnkara bu yaşta da yapılabilir. Aslında botoks uygulamasının asıl önemli etkisi, düzenli kullanıldığında oluşan ve kırşıklık yapan mimik kasları üzerine önleyici etkisidir.

Yüzümde kırışıklıklar oluşmuş durumda benim için çok mu geç?

Sorunlu olan bölgeye (alın kırışıklığı, göz çevresi çizgileri, kaş ortası çizgileri ve boyundaki kırışıklıklar)Botoks yapıldığında mevcut kırışıklıklar derin ise, yılların çizgileri sanki ütülenmişçesine bir anda yok olmayacaktır. Ancak düzenli olarak Botoks Ankara tedavisine devam edilirse önce kırışıklıklar daha az derin hale, sonra silik ve belirsiz hale gelebilir. Kas aktivitesinin kendine gelip eski gücünü kazanmasına izin vermemek kilit noktadır.

Botoks sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Botoks sonrasında uygulama bölgelerini oğuşturmamak gerekir. Yüzüstü yatmamak ve fazla fiziksel aktiviteden kaçınmak(botoks sonrası spor yapmak) botoks sonrasında yapılmaması gerekenlerdendir. Botoks Ankara tedavisi sonrası kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, kumadin vs),yeşil çay, E vitamini, Omega 3 kullanılmaması da önerilir. Zita bunlar da kanı sulandıran maddeler içerirler. Kan sulandırıcı ilaç alan hastalarımıza botoks tedavisinden 5-7 gün öncesinde bırakmaları önerilir. Botoks tedavisi sonrasında sauna, hamam gibi sıcak uygulamalardan kaçınmayı öneriyoruz.

Botoks etkisi ne zaman geçer?

Botoks etkisi ortalama 4-6 ay sürer. Ancak bu etki kişinin botoksa verdiği cevaba, kaslarının hiperaktivitesine göre değişir. İlk botox uygulaması sonrası 3-4 ayda etki geçmesi sıktır. Sonraki uygulamalarda normale döner.

Botoks yapılan bölgede şişlik olur mu?

Botoks yapılan bölgede dakikalar ile geçen bir kızarıklık oluşabilir, şişlik oluşmaz. Botoks tedavisinden yarım saat sonra kızarıklık da geçmiş olur. Normal şartlarda morluk botoks tedavisi sonrasında izlenmez, nadiren ufak bir kılcal damara denk gelme durumunda birkaç günde geçen bir Botoks sonrası morluk görülebilir.

Botoks ne zaman etki gösterir?

Botoks uygulamadan 4-7 gün sonra etki gösterir. Botoks tedavisi sonrası 14.günde atki tam olarak oluşur.

Botoks kimlere uygulanır? Botox yaş sınırı var mıdır?

Yüzünde istenmeyen mimik çizgileri, kırışıklığı olan 18-65 yaş arası herkese uygulanabilir. Botoks tedavisi mümkünse mimik çizgileri oluşmadan ya da derinleşmeden yapılırsa daha başarılı olur. Çizgiler derinleşince yapılan botox da bu çizgilerin daha belirsiz olmasını sağlar.

En iyi botoks doktoru kimdir? En iyi Botoks, en ucuz botoks mudur?

Botoks uygulaması sıklıkla Estetik Plastik Cerrahlar ve dermatologlar tarafından yapılmaktadır. Botox uygulayacak kişinin bölge anatomisine hakim olması şarttır. Neticede bir toksin olan Botoks ehil ellerde şifa, ehil olmayan ellerde zehirdir. Doktor olmayan kişilerin yapacağı Botoks tedavileri ciddi sorunlar yaratacaktır.

Botoks kasları eritir mi?

Botoks kasları eritmez, sadece kırışıklık yapan kasları düzenli kullanımda zayıflatır. (Ki bu da iyi birşeydir...)

Botoks yaptırmayı bıraktığımızda eskisinden daha kötü olur muyuz?

Eskisinden kötü olmaz, eskiye dönersiniz. Ancak düzenli olarak tapılan Botoks. Botoks bağımlılık yapmaz. (Ancak iyi bir Botoks tekrar talep doğurur.)

düzenli botoks

Botoks sonrası etki ne zaman oluşur?

Botoks uygulamasında etki 3-4 gün içerisinde oluşmaya başlasa da 7-14 gün içerisinde etki tam olarak yerleşir.

Botoks yerine “botoks kremi” uygulasam olur mu?

Botoks uygulaması kas seviyesinde, yani deri, deri altı dokusunun altına yapılan bir tedavidir. Ciltten uygulanan hiçbir topikal uygulama(krem, losyon, pomad vs) bu kadar derine etki edemeyecektir. Botoks kremi, botoks etkili krem veya anında kırışıklık gideren krem adı altındaki hiçbir topikal uygulamanın botoks etkisi göstermesi beklenemez.

Botoks yaptırmayı bıraktığımda eskisinden kötü olur muyum?

Botoks yaptırmadığınız zaman eskiye döner. Ancak düzenli olarak yapılan Botoks bölgesel olarak kırışıklıklarda koruyacaktır.

Botoks belli bir yaştan sonra mı yapılmalıdır? Erken başlanan botoks

Klasik olarak 30 yaş sonrası herkese botoks önerirken, 20 li yaşlarda kırışıklıkları derinleşmeye başlayan bir kişiye de botoks yapılmaz denemez. Erken başlanan botoks sizi erken korumaya başlar, sorun yaratmaz aksine sorun giderir.

Botoks sonrası dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
 1. Botoks sonrası yaklaşık 4-6 saat dik pozisyonda durmaya çalışın. (Botoks / Disport)
 2. Botoks enjeksiyondan 24 saat sonra alın, kaş arası veya göz kenarını sıkıştıracak herhangi bir şey kullanmayın. İdeal olarak, tedaviden sonraki ilk 24 saat boyunca, botoks yapılan bölgeye herhangi bir baskı uygulamamanız gerekir. Örneğin, kafa bantları, şapka, türban, beyzbol şapkası ya da kask.. Sadece ilk 24 saatlik dönem için.. Lütfen unutmayın!!
 3. Botoksun da içerisinde olduğu yüzünüzün üst yarısındaki enjeksiyon uygulamaları için (mümkünse) enjeksiyondan sonra ilk 12 saat güneş gözlüğü veya gözlük takmayın. (Dolgu uygulamaları için de bu geçerlidir. Zira gözlük saplarının basısı veya ağırlığı ile yapılan botoks yer değiştirebilir, dolgu istediğimiz doğal şekilden uzaklaşabilir.)
 4. Tedaviden sonra en az 2 gece sırt üstü uyumaya dikkat edin (Dermal Dolgular için de geçerlidir). Tüm tavsiyeler arasında yapılması en zoru bu olabilir, çünkü uyku tamamen bilinçsiz  olduğumuz bir süreçtir..Yastıklarınızı kafanızın etrafında koruyucu bir tampon olarak yerleştirerek önlemler alabilirsiniz (Dolgu yaptırdıktan sonra da tamamen sertleşmeden önce tek bir pozisyonda yatarak istemediğiniz bir şekilde stabilize olmasını sağlayabilirsiniz.)
 5. Botoks tedavisinden sonraki ilk gece başınız yüksek bir pozisyonda uyuyun. Bu sayede daha az ödem oluşması sağlanabilir. Başınızın altına birkaç ekstra yastık koyabilirsiniz.
 6. Çok fazla su için. (Dolgu gibi kozmetik enjeksiyonlar için geçerlidir) Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olacaktır. (Kısa vadede, ekstra su ek ödeme katkıda bulunabilir ancak vücudunuzun genel iyileşme sürecine daha iyi yardımcı olur)
 7. Dudak enjeksiyonundan sonra, dudaklarınızı en az 24 saat boyunca “büzmemeye” çalışın. Sigara içmek, pet şişeden su içmek bu harekete zorlayıcı durumlardır. Suyu mümkün olduğunca bardaktan içmeye özen gösterin. Dolgu uygulamaları için de bu geçerlidir. Özellikle ilk 24 saatte sigara içerken ısı ve büzme hareketi ile istemediğimiz bir şekil almasını sağlayabilirsiniz. Uygulama sonrası ilk 24 saat fazla öpüşmekten kaçınmanızı öneririz.
 8. Botoks ve dolgu sonrası buz uygulaması yaparken nazik olun. Tedavi alanına buz uygulamak tavsiye olunur ancak cildinize aşırı baskı ürünün yer değiştirmesine sebep olabilir.
 9. Botoks tedavisinden sonraki 24 saat efor sarfettiren durumlardan kaçınmalı (eğilip kalkma, yoga,plates vb.) Yapılmaz!
 10. Botoks uygulamasından sonraki ilk 24 saat cilt bakım ürünlerinizi uygularken nazik olun. Yüzünüze oğuşturma hareketi yapmadan güneş kremi, nemlendirici vb uygulayabilirsiniz. Yüzünüzü yıkarken nazik hareketler yapmaya çalışın..
 11. Elbette kan sulandırıcılar... Botoks ve dolgu uygulamaları öncesinde ve hemen sonrasında kaçınmamız gereken ilaçların başındadırlar. Nadir de olsa Botoks veya dolgu uygulaması sonrası morarmalar mı oldu. “Ananas suyu” erken dönemde morlukların geçmesi için yardımcı olabilir.
Botoks'ta Doğru Bilinen 6 Yanlış

Botoks ile kırışıklık ve derideki çizgiler geçici süre yok edilir. Botoks tedavisinin etki süresi 4-6 ay civarındadır. Etki süresi kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu süreyi yaş ve uygulanan bölgenin durumu etkilemektedir. Hamile veya emziren bayanlar dışında hemen hemen herkes botoks işlemi yaptırabilir.

 • Ne kadar geç botoksa başlanırsa o kadar iyi: YANLIŞ! Kırışıklıklar başlamadan ilk Botoks uygulaması yapıldığında etkinliği maksimum olur. Düzenli yapılan botoks uygulamaları ilerleyen yaşlarda kaş arası, alın ve göz çevresi(kazayakları) bölgelerinde kırışıklık oluşmasını engeller.
 • Botoksa yüz alışınca yaptırmadığında eskisinden kötü oluyormuş: YANLIŞ. Botoks düzenli yapılması önerilen bir uygulamadır. Etkinliği düzenli uygulamalarda artar. Yaklaşık 6 aylık period sonunda etkinlik yok olabilir ancak eskisinden daha kötü bir durum gelişmez.
 • Ne kadar fazla miktarda Botoks yapılırsa etkisi o kadar uzun gider: YANLIŞ. Botoksun vücuttan belli bir yıkım(atılım)süresi vardır. Bu kişiye göre değişmek ile birlikte yaklaşık 6 ay civarındadır.
 • Yarın önemli bir kokteyl var güzel görünmek istiyorum, gidip Botoks yaptırayım: YANLIŞ. Botoks maksimum etkinliğini 7-14 günde gösterir. Bir hafta öncesinden doktorunuza uygulama için başvurmalısınız.
 • Bizim işyerine yakın bir güzellik salonu var arkadaşlar orada çok ucuza Botoks yaptırıyorlar: YANLIŞ. Botoks mutlaka konuya hakim bir hekim tarafından uygulanmalıdır. Uygun yapıldığında harika sonuçlar veren Botoks, ehil olmayan ellerde ciddi komplikasyon riskleri oluşturabilir.
 • Botoks sonrası mimiklerin donduğu, ifadesiz bir yüz ortaya çıkıyor: YANLIŞ. Mimiklerin aktif olarak yapılabildiği ve yüzde donuk bir ifade oluşturmayan “Baby Botoks” ya da “Minimal Botoks” gibi özel yöntemler mevcuttur.
Botoks mutlaka uygulama tecrübesi olan hekimlerce yapılması gereken bir işlemdir!
Botoks Ankara Hasta Yorumları - 5
Botoks Ankara İlgili Konular - 7
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426