doç dr tarık çavuşoğlu

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Çene Botoksu

Çene Botoksu

Çene Botoksu

Çene Botoksu aslında 2 özel tedavi için de kullanılan bir terimdir.

  1. Çene hareketleri ile, yemek yerken çene ucunda kırışıklık ve engebeli görünüm olur. Bu görünüm estetik rahatsızlıklar oluşturur. Bunun düzeltilmesi, çenenin oval yapısını tekrar oluşturmak için çenenin uç kısmına Botoks yapılır. Botoks ile çene hareketlerine rağmen çene ucu ovalliğini korur. Buradaki kas grubunun hareketi ile oluşan estetik bozukluk geçici olarak engellenmiş olur.
  2. Çene botoksu adı ile anılan ikinci uygulama ise masseter botox adı da verilen çiğneme kasına botoks işlemidir. Diş sıkma, diş gıcırdatma ya da Bruksizm adı verilen rahatsızlığın tedavisi amacı ile çene botoksu (masseter botoksu) yapılır.

Diş sıkma (bruksizm) rahatsızlığında gece ve gündüz diş sıkma sonucunda hem estetik hem de diş ve çene eklemine ait sıkıntılar oluşur. Estetik olarak bu kişilerde çiğneme kası(masseter kası) aşırı gelişmesine, masseter hipertrofisine bağlı kare yüz denilen görünüm olur. Masseter botox, çene botoksu yaptıran kadınlar özellikle çenedeki erkeksi görünümün düzelmesini isterler. Bu tedavilere çene sıkma botoksu, diş gıcırdatma botoksu da denir.

Bruksizm veya diş gıcırdatma problemi zararları nelerdir?

  • Bruksizm, diş sıkma problemi olan kişilerde; diş ve diş köklerine hatta çene eklemine yoğun bir kuvvet uygulanır. Bu da çene eklemi, şakaklar , boyun ve baş bölgesinde ağrılar yapar.
  • Geceleri diş gıcırdatma ve diş sıkma dişlere dinmeyen bir basınç, dişlerde aşınma, kırılma, diş protezlerinde harabiyet ve diş etlerinde harabiyet durumu çene sıkma, (bruksizm) de sıkça meydana gelir.
  • Bruksizm de çene eklemi rahatsızlıkları, kulak ağrıları görülür.
  • Bruksizm (çene sıkma) sonucunda diş, çene eklemi, baş ve boyun ağrıları yanı sıra sabahları halsizlik ve sosyal adaptasyon güçlüğü görülür.

Bunların tedavisi için Bruksizm Botox, Masseter botoksu denilen tedaviler yapılır.

Çene botoksu öncesi sonrası karşılaştırdıklarında bu erkeksi görünümün azaldığı, çiğneme kası  hacminin azaldığı görülmektedir. Çene botoksu yaptıranlar 2-3 seans sonunda çiğneme kasının hacmindeki azalmayı, çenenin köşeli görünümünde düzelmeyi görürler.

  1. Çene botoksu kullanılan diğer tıbbi sorun da Diş Sıkma Botoksu, Diş Gıcırdatma Botoksu, Çene Sıkma Botoksu veya BruksizmBotoksu isimleri anılan problemdir. Diş sıkma(bruksizm) dişte, çenede, boyunda ağrı oluştur. Bu ağrının sebebi gün boyu ve gece boyu dişler üzerine devamlı bir yük binmesidir.

Diş gıcırdatma, Bruksizm’in tedavisi nedir?

Bruksizm tedavisinde en popüler tedavi Diş sıkma botoksu veyaMasseter botoksu ismi ile anılan Çiğneme kasına botoks tedavisidir. Masseter botox sayesinde hastaların diş sıkma problemleri azalır ve yaşa konforları artar. Çene ağrısı, baş ve boyun ağrıları düzelir.

Masseter botoksu (diş sıkma botoksu) nasıl yapılır?

Diş sıkma botoksu (masseter botoksu) uygulaması öncesinde soğuk pedler ve lokal anestezik kremler uygulama sahasına sürülür. Masseter botoksu 5-10 dakika süren ağrı hissedilmeyen bir uygulamadır. Diş sıkma botoksları arasında 3’er ay olmasını ve 3 seanslık paketler olarak uygulanmasını tavsiye ederiz. Her seans masseter kasını zayıflatarak diş sıkmanın dişler ve çene eklemindeki harabiyetini biraz daha azaltır. Diş sıkma tedavisi botoksu yapılırken her bir kasa kaç ünite botoks yapıldığı, yapılma yeri ve seans aralıkları hastaya özel belirlenir. Yüksek doz diş sıkma botoksu uygulamalarında yemek yemede güçsüzlük sorun yaşanabilir. Bu sebepten ehil ellerde yapılması gereken özellikli bir uygulamadır.

Çene botoksu fiyatları Ankara

Diş sıkma botoksu Ankara fiyatları hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Diş sıkma botoksu (masseter botox) sonrasında ne zaman etkisini görürüm?

Bruksizm tedavisinde masseter botox sonrasında botoksun etkisi 4-7 gün sonra başlar. İlk günlerde çiğneme sırasında çok hafif güçsüzlük hissedilebilir. Bu durum birkaç günde geçer. Hastalar ilk çene botoksu sonrası fayda görmeye başlar, etki her seansta daha da artacaktır. Her seansta masseter kasının hem kitlesi hem de gücü daha makul seviyelere gelecektir.

Çene botoksu yapılırken yüzümdeki kırışıklıklar için de botoks yaptırabilir miyim?

Çene botoksu yapılırken aynı seansta kaş arası, alın ve göz çevresine de botoks yapılabilir.

Diş sıkma tedavisi botoksunu kim yapar?

Uygun doktor aramak için çene botoksu yapan doktorlar veya çene botoksu Ankara başlıklarını yazdığınızda karşınıza çıkan kişinin hekim olduğundan emin olunuz. Çünkü basit bir uygulama gibi görünen Çene botoksu (diş sıkma botox) son derece karışık bir anatomik bölgede birçok fonksiyonlara zarar verebilecek potansiyele sahiptir. Yapan kişinin cerrahi anatomi ve botoks dozaj bilgisine ve tecrübesine sahip olması gerekir.

Çene Botoksu İlgili Konular - 6
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU Sorularınızı Cevaplıyor
Soru Sor
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara

HASTA YORUMLARI

Migren ataklarım sayısı üçte bire düştü! - Botoks Migren Tedavisi 19.01.2018

Migren hastasıyım. Yaklaşık 10 senedir. Tarık beye 2 senedir. Migren için Botoks yaptırıyorum.

Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim. - Botoks Ankara 19.01.2018

Herkese Botoks hayranı olduğumu söylüyorum ve düzenli olarak yaptırıyorum. Ancak hep böyle değildim. Ön yargılarımı Tarık Bey ile yendim.

Güler K. - Botoks Ankara 05.11.2017

Sahne sanatçısıyım. Botoks konusunda kaygılarını yenememiş birisi olarak ihtiyatlı davrandım. İlk olarak sadece göz çevremdeki kırışıklıklara yaptırdım. Mimiklerim benim için çok önemli.

Bir Mucizedir Yaşamak! - Mini Karın Germe Ameliyatı 21.10.2017

Tarık hocam ile tanıştıktan sonra bu sözü daha bir sever oldum. Uzun araştırmalarım sonunda 2016 yılının Ekim ayının herhangi bir gününde biz sizi arayalım linkine numaramı bıraktım.

Gül Sezen N - Baby Botoks 21.10.2017

Öyle alıştım ki bu konfora botoksun o güzel etkisi geçer geçmez soluğu Tarık beyin muayenehanede alıyorum. Geçen aradığımda yurtdışında 4 gün yok dediler. Ciddi bir şekilde gün saydım. Baby botoksu tek geçerim.

Selma.H - Botoks Ankara 10.10.2017

Senelerce çok yapay botoks ve farklı uygulamalar gördüğüm için bu alana uzaktan bakardım. Ta ki Tarık hocamla tanışana dek.

Ayşegül S. - Baby Botoks 30.09.2017

4 yıldan fazladır botoks yaptırırım. İlk defa Tarık beye baby botoks yaptırdım.

Nihan U. - Baby Botoks 30.09.2017

Önceden yaptırdığım botokslardaki cin çarpmış görünüm yok. Sade doğal ve abartılı değil. Tavsiye olunur.

Berna M. - Botoks Ankara 29.09.2017

Dr. Tarık Bey ilk anda size doğru yerde olduğunuzu hissettiriyor. İşini özenle yapıyor.

Evin B. - Karın Germe Ameliyatı 28.04.2015

Merhaba sayın doktorum. Geçen sene mart ayında karın germe ameliyatı oldum. Bütün özgüvenim altüst olmuştu ama sizin sihirli elleriniz ve yeteneğiniz sayesinde genç kızken ki halime döndüm.

VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426