doç dr tarık çavuşoğlu
  1. türkçe
  2. english
  3. deutsche

0312 220 4426 - 0541 932 4689

Doç. Dr. Tarık Çavuşoğlu Blog

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerin aşırı meme dokusu geliştirdiği bir durumdur. Bu durum bazen vücudun çok fazla östrojen, çok az androjen ürettiği hormon dengesizliklerinin sonucudur. Jinekomasti genellikle zararsızdır, ancak erkekler için büyük bir sosyal problem kaynağıdır ve daha ciddi hastalıkları işaret edebilir.

Jinekomasti sıklığını tahmin etmek zordur, ancak bazı tahminler, hafif vakalar da dahil edildiğinde, gençlerde %69 ve yaşlı erkeklerde %65'e kadar sıklıkla görülebildiğini göstermektedir.

Jinekomasti Neden Olur?

Çeşitli sebepler ile erkeklerde jinekomasti görülebilir. Ergenlik döneminde, vücut düzenli olarak hormon seviyelerinde değişiklikler yaşar ve bu da jinekomasti olarak karşımıza çıkar; Bu nedenle ergenlik döneminde jinekomasti çok yaygındır.

Yenidoğanda jinekomastiye anneden gelen östrojen neden olur. Erkek bebeklerde meme tomurcukları yaygındır. Göğüs tomurcukları 6 aylıkken kademeli olarak kaybolma eğilimindedir, ancak bazı bebeklerde daha uzun sürebilir.

Ergenlik öncesi jinekomasti erkek çocuklarda, östrojen üreten bir tümörden de kaynaklanabilir. Meme tomurcukları ergenlik döneminde yaygındır. Tomurcuklar 2 yıla kadar sürebilir, ancak ilk yıl içinde kaybolma eğilimindedirler.

Ergenlikte jinekomasti, ergenliğin hormonal değişikliklerinden kaynaklanır. Jinekomasti, erken ergenlikten orta ergenliğe kadar birçok erkek çocukta görülür. Genellikle 6 ay ile 2 yıl arasında kaybolur.

Yetişkin erkeklerde jinekomastiye karaciğer veya akciğer kanseri, karaciğer sirozu, aşırı aktif tiroid veya hipofiz bezi, adrenal bezler veya testis kanseri gibi hormon sorunları gibi başka bir durum neden olabilir. Alkol, esrar, metamfetamin ve eroin kullanımı da jinekomastiye neden olabilir.

Kilo alımı ile birlikte obez erkeklerde yalancı jinekomasti (pseudojinekomasti) görülebilir. Yalancı jinekomasti bazen kilo verme ve yoğun spor ile gidebilir, bazen kalıcı olabilir.

Benzer şekilde, erkekler yaşlandıkça vücutları daha az testosteron ve daha fazla östrojen üreten yağ dokusu üretir; yaşlı erkeklerde jinekomasti sık görülür. Diğer bir yaygın sebep ise, vücudun daha fazla östrojen üretmesine veya halihazırda ürettiği östrojene daha açık hale gelmesine neden olabilen, özellikle androjen veya progesteron içeren anabolik steroidlerin (sporcu takviyelerine bağlı jinekomasti) kullanılmasıdır.

Jinekomasti nedenleri arasında en ciddi olanlar arasında testis kanseri, tiroid bozuklukları, karaciğer yetmezliği ve tümörler sayılabilir.

Jinekomastinin kendisi genellikle zararsızdır, ancak özellikle hormon reseptörü pozitif hastalık ile birleştiğinde erkek meme kanserine yönünden uyanık olunması ve bir doktora danışılması tavsiye edilir.

Jinekomasti ile Yaşamak

Jinekomastinin en sık görülen olumsuz etkileri sosyal ve duygusaldır. Bu durumu geliştiren erkekler, arkadaşları ve meslektaşları tarafından zaman zaman haksız yere "kadınsı" olarak etiketlenir veya tembellik ve aşırı yemekle suçlanır.

Ergenler bu damgalamaya karşı özellikle savunmasızdır ve genellikle zorbalık ve sosyal reddedilme yaşarlar. Bu nedenle, yaşamı tehdit eden nedenler ekarte edildiğinde bile, birçok erkek ve ergen jinekomasti ile yaşamaktan memnun değildir.

Jinekomasti Tedavisi

Çoğu durumda jinekomastiden kurtulmak tıbbi tedavi gerektirmez. Durumun çoğu vakası, özellikle ergenler arasında, birkaç yıl içinde kaybolur. Diyet ve egzersiz, meme başı şişmesi üzerinde çok az etkisi olmasına rağmen, vücut yağından kurtularak fazla meme dokusunu azaltmaya yardımcı olabilir. Steroid kullanımı sonucu jinekomasti gelişen erkekler, steroid kullanmayı bıraktıklarında genellikle iyileşirler.

İleri Jinekomasti vakaları için cerrahi tek seçenek olabilir. İlaçlar vücudunuzun östrojene duyarlılığını ve/veya östrojen miktarını azaltır. Ameliyatta göğüslerinizden fazla yağ, glandüler doku ve deriyi almamız gerekebilir.

Jinekomasti ameliyatı sıkça uygulanan cerrahi bir işlemdir. Jinekomasti ameliyatı genellikle 2 saatten fazla sürmez, aynı gün içerisinde hastaneden taburcu olabilirsiniz. Jinekomasti ameliyatı sonrası yaklaşık 1 ay kadar Jinekomasti korsesi giymeniz tavsiye edilecektir.

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLU
Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı

0312 220 44260541 932 4689

Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No: 31/8
Çukurambar Çankaya Ankara
GÖRÜŞ ve FİYAT TALEBİ
En az 70 karakter.
Gizlilik bilgileriniz bizimle güvende!
VİDEOLAR
Koltuk Altı TerlemesiOynatCNN Türk"Sağlık Kontrolü"

Koltuk Altı Terlemesi

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi YöntemiOynatAtv Avrupa"Sağlığım için herşey"

Aşırı Terleme, Lazerle Tedavi Yöntemi

Doğum Sonrası Vücuttaki DeğişikliklerOynatTrt Avaz"Yenigün"

Doğum Sonrası Vücuttaki Değişiklikler

Vaser LiposuctionOynatDoç. Dr. Tarık Çavuşoğlu"Youtube"

Vaser Liposuction

Hamilelik Sonrası EstetikOynatKanalTürk"İyi Yaşam"

Hamilelik Sonrası Estetik

Dövme SilmeOynatHabertürk"Dünden Sonra"

Dövme Silme

Doğum Sonrası EstetikOynatKanal 24"Sağlık Merkezi"

Doğum Sonrası Estetik

Koltukaltı Terlemesi HakkındaOynatKanalTürk"Dr.Aytuğ"

Koltukaltı Terlemesi Hakkında

Lazer LiposuctionOynatKanal 24"Sağlık Merkezi 2"

Lazer Liposuction

Burun EstetiğiOynatTRT Spor"Spora Dair"

Burun Estetiği

+90312 220 4426+90541 932 4689

Doç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUDoç. Dr. Tarık ÇAVUŞOĞLUPlastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı
0541 932 46890312 220 4426